Reklam
Reklam
Yusuf Ziya KIVANÇ

Yusuf Ziya KIVANÇ

Siyasetçi- Yazar.
[email protected]

HÜKÜMET DIŞ POLİTİKADA DOSTLUK ÜRETEMİYOR ...

16 Eylül 2021 - 12:56
 Karl Mars.  Dünyayı anlamak değil değiştirmek önemlidir Der
          P. Bourdieu ; Çözümlemek ve eleştirmek sayesinde toplumsal gerçek anlaşılır değiştirilebilir Der.
          Tarih hiç bir şey yapmaz tarih zenginliğe sahipte değildir tarih savaşlarada girişmez bütün bunları yapan bütün bunlara sahip olan ve bütün savaşlara girişen insandır gerçek ve yaşayan insandır Der F. Engels
         Türkiye Afganistan Kabil hava alanını koruyacakmış onun için asker göndermiş Taliban olmaz deyince bir kısım askerini Ankaraya intikal ettirmiş. Şimdi Katar Emirliği üzerinden hava alanında kalma koruma için kulis yapılıyormuş...
         Ülkenin Silahlı Kuvvetlerini Başka bir devlete göndermek için stratejik araştırma yapılır, luzumluluğu gerekliliği araştırılır, millet menfeatı düşünülür askerin zayiatsız korunma kabiliyeti hedeflenir. Karar tartışılarak STRATEJİ oluşturulur..
         Türkiye Kabil hava alanını kimin menfeati için koruyacak kimin menfeatı sorusunun cevabı muğlak olarak askıda kalıyor...
      Para karşılığı yapılıyorsa bunun hesabı millete verilmeli.. Ne kadar para alındı milletin bilmesi gerek.. Ama Türk silahlı gücünü para karşılığında bir yabancı devlet hesabına iş yaptırmak incitici değil mi ?.
  Bu tarz milleti içine alan 84 milyon insanı aşağılayıcı durum değil mi ?.... Umarım durum bu noktada değildir.
      Biraz deşersek... Afganistan coğrafyasının Dünya uyuşturucu piyasasının %90 elinde tuttuğu hava alanının uyuşturucu ticareti için önemli Bir merkez olduğu karanlıklar dünyasının KARANLIK manzaralı bir yeri olduğu akla geliyor...
         Türkiye Cumhuriyeti işgal edilen yıkılan büyük bir imparatorluk OSMANLININ küllerinden Türk halkının kararı üstünden yeniden hayat bulmuş bir devlettir.
       Dış politika ilişkilerini YURTTA SULH DÜNYADA SULH ekseni üstüne kurmuştur bu tez Osmanlıdan tevarüs eden Dış ilişkilerde BARIŞ ÜRETME yaklaşımı ile ifade edilen Dış Politikası devamıdır.
       Osmanlı dış işleri Bakanlarından Keçecizade Fuat Paşanın öne çıkardığı dış işleri Bakanlığı BARIŞ ÜRETMELİDİR tezinin Cumhuriyette yeniden yorumudur 
        Cumhuriyet hiç bir ülke için emperyal heves gütmemiş barış kurma ve uluslar arası hukuka uygun olarak yapısını devam ettirmeyi hedeflemiştir Kore Bosna Somali dışında silahlı kuvvetlerini başka bir ülkeye.  göndermemiştir .
Bu ülkelerede Birleşmiş milletler kararı doğrultusunda sevkiyat yapmıştır
       Türkiye Reel Politiği öncelleyen bir devlet olup Barış içinde yaşamaya ve Milli menfeat hassaasiyetine sahip bir devlettir. Bu Barış arama 2002 AKP. hükümetlerine kadar aynı çerçevede devam etmiştir.
        Şimdi Cumhuriyetin Dış ilişkilerine bakıyoruz dost tanımlaması içinde ifade edeceğimiz devlet kalmamış..
     Komşular içinde bir dost yok..Suriye Irak Yunanistan İran neredeyse savaş halindeyiz Mısır Suud tüm Mezepotamya ve Doğu Akdeniz devletleri ile problemliyiz.
      Avrupa Birliği devletleri ile Avrupa Parlementosunun aldığı yaptırım kararı noktasındayız..
      Birleşik Amerika ile Hükümetin zik zak çizen politikası yüzünden Düşman Devlet statüsüne düşmüşüz.
      Ortak uçak üretimi F35 Projesinden dışlanmış durumdayız bu teknoloji ortaklığının1650 adet yedek parçasını Türkiye üretecek Arupada bakım onarım üssü ESKİŞEHİR olacaktı.. Hükümetin yanlışları yüzünden Şimdi bundan mahrumuz .. 
Bu itilişin mali portesini kazandıracağı teknoloji verimini getireceği ilmi ve iş kapasitesini siz düşünün..
     ABD. Askeri bütçesi içinde ABD. düşmanı Rusyadan füze alma yüzünden yaptırım CAATSA muhatabıyız 
       Halk Bankası davası nedeni ile Türkiye yönetim liderliğinin mal varlığına el koyma işaretine muhatabız...
     Bu noktaya düşmüş bir siyasi kadronun Türkiyeyi nasıl yöneteceğini ben yazmıyorum okuyan arkadaşların düşünmesine aklına emanet ediyorum... lütfen tekrar düşünelim..
Yüz yıllık Cumhuriyet liderlerinden hiç biri ülkeyi bu durum içinde Atmadı hatta içinden çıktığımız Osmanlıda dahi böyle bir vezir padişah yoktu..
      Amerika bu hükümet üzerinden Türkiyeyi dışlamış...
Bir vesayete taşımış olmuyor mu?
      Avrupa Avrupa Parlementosu ve Avrupa Birliği bu hükümet üzerinden Türkiyeyi aynı dışlama noktasına taşımamış mı? ...
      Bu hafta Bağdatta bölge Devlet Başkanları toplantısı yapıldı Türkiye liderliği toplantıya davet edilmedi.. dış işleri bakanı vardı Yani Türkiye bölge devletleri nazarındada dışlanmış durumda ..
    Eski Doğu bloku Rusya Türk hükümetine itibar etmiyor Rüşvet üzerinden selam veriyor.. Çin menfeati ticareti karı kazancı üzerinden konuşuyor..
     Böyle bir noktaya taşınmış dış politika ülkenin felaketine işaret etmiyor mu..? 
      Ekonominin iflas işareti verdiği.. sosyal bünyenin kamplaşma yüzünden rahatsızlık taşıdığı..
Yargının Adalet üretemediği...
Parlementonun sorgulama işlevinin kalmadığı bu ülkede yasaklar içinde yaşadığımız  aklıma geldikçe önümüzdeki on yılları nasıl geçiririz sorusuna cevap veremiyorum..
Geçtiğimiz 20 yıl Ortadoğu savaş terör ölüm acı yıkım göç kaçış içinde geçirdi ...
       İbni Haldun Geçmiş geleceğin suyun suya benzediği gibi benzer diyor
          Gelecek 20 yılında aynı şekilde terörün işgalin şavaşın içinde geçmeyeceğini kim garanti eder...
Siyasetçi önünü görmeli tarih felsefesinde tarih bilmeyen liderler milletini felakete götürür denir..Hitler Saddam ..Kaddafi. Çavuşevski..örnek değil mi...
      Siyaset siyasetçi değişmeli yeni kadrolar devlet yönetiminde yer almalı ülke demokratik hassasiyete kavuşmalı yargı adalet üretmeli parlemento hükümete hesap sormalı...
Bakanlıklar vesayetten kurtulmalı işlevsel hale gelmelidir..
   Horkheimer'in deyişi ile Zamanımızın gerçek bireyleri kitle kültürünün kof şişkin kişilerin eline geçirdiği yönetimi doğru düşünen ilme itibar eden şahsi hırs ve heveslerinin esiri olmayan bilge insanlara taşımalıdır
    Yazımızı uzatmadan Esir alınan liderlerle bir millet yönetilemez hele Türk milleti asla yönetilmemeli..
Selamlıyorum..

Yusuf Ziya Kıvanç    

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum