Reklam
Reklam
Yusuf Ziya KIVANÇ

Yusuf Ziya KIVANÇ

Siyasetçi- Yazar.
[email protected]

HARP ve SULH...

03 Kasım 2021 - 09:27


 Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy
    Tarih'i tekerrür diye tarif ediyorlar,
     Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi? Der.
     M.Ö. 6. Yüzyılda yaşamış Askeri takdik uzmanı Çin'li Sun Tzu ;
      Bilge Önderlerin dirayetli yönetimleri ve zaferleri şans değildir. Zira onlar kazanacaklarından emin oldukları durum yer ve zamanda harekete geçerler ve çoktan yenilmiş kimseleri yenerler. Der
     Prusyalı savaş felsefecisi ; CarlVon Clausewitz
     Savaşı küçük çapta tutabileceğinizi ve makul ölçülerde zabt edebileceğinizi zannetmeyin, Kuvvetini kötü kullanan ülkeler her şeyi ile ve siyaseti ile iflasa sürüklenir Der.
    26 ekim 2021 tarihinde TBMM'nde onaylanan Irak Suriye tezkeresi sadece Irak ve Suriye'ye iki yıl süreyle asker gönderme yetkisi vermiyor aynı zamanda Irak ve Suriyede ki askerlerin de görev sürelerini iki yıl uzatıyor.
     Bölge Rusların elinde 3 şubat ve 10 şubat 2020 tarihlerinde birliklerimize yapılan hava saldırısı sonunda 13 şehit verildi 27 şubat 2020 de yine idlipte Suriye Rus ortak saldırısı sonunda 33 asker şehit oldu o gün bu gün bölgeden her gün bir iki şehit haberi geliyor...
   Bu saldırılar sonucu batı basınında Türkiye'nin IŞID artığı Teröristleri koruması şeklinde yorumlanıyor... Almanyada yayınlanan Linke Zeitung 18 eylül 2020 tarihli sayısında ( İdlip'de Türk destekli ciharçı cenneti üzerine Rus Bulutları) şeklinde haber yapıyor.
     İdlipte gözlem noktaları ne için yapıldı... kimin için yapıldı bilmiyoruz..
      Bildiğimiz Suriye'de ki 12 gözlem noktasının 8 inin terk edildiği yönündedir..
    Suriye tezkeresi ile beraber B.M. Lübnan geçici barış gücü bünyesindeki istihkam birliklerinin görev süresini 31 ekim 2021 tarihinden itibaren bir yıl uzatıyor.... Bu birlikte Lubnanda İsrael sınır güvenliğini korumakla görevli...
    Kendi sınırlarını koruyamıyan bir devlet başka bir devletin sınırını nasıl korur...
düşünmek lazım..
   Sun Tzu Savaş sanatından anlayan kişi başkalarının gücünü savaşmadan alt eder kentleri kuşatmadan düşürür hasım milletlerin uyumlarını morallerini çökerterek teslim alır. Diyor
    Carl von Clausewitz ; 
   Savaşların ucuz ve kolay olduğunu zannetmeyin, kendinizi güçlü bir şekilde geride tutarsanız Düşmana pek şans tanımamış olursunuz. Der.
   Bu noktada Suriye ve ırak operasyonlarında görevlilere... *Politik hedefiniz Nedir? Bu politik hedefi gerçekleştirecek Askeri stratejiniz nedir ? Stratejik hedefleriniz nedir ? Taktik hedefleriniz nedir? Sorusunu sormadan geçemiyoruz...
    Siyasi bir hedefiniz yoksa savaşa girmeyin... Uzun süreli bir savaş önce orduyu sonra toplumu yozlaştırır ülkeyi komşu ülkeleri yüz yıllarca sürecek bir kine husumete nefrete muhatap edebilir..
   Siyasetin diplomasi diye bir kolu vardır Diplomasi sorunları güç kullanmadan konuşarak çözme sanatıdır.. Hedefinizi öne koyarsanız değişik araçlarla yola devam edersiniz konuşmak yüz çeşit konuşma uslubu var.. Savaş Askeri güç en son... belki hiç kullanılmaması gereken bir güçtür.
     Batılı okuduğumuz Düşünürler İslam dünyası için Avrupanın 5. yüzyılda Girdiği yaşadığı orta çağ yaşamı gibi Ortadoğu'nunda bu yüz yılda kendi orta çağına girdiğini iddia etmekteler.     Bütün batılı Akademisyenler 1618 ile 1648 yılları arasında Avrupa devletlerinin çoğunun katıldığı temelinde bir Hrıstiyan Protestan Katolik mücadelesi yatan savaşlar dizisi gibi Ortadoğu'nun da OTUZ belki KIRK yıl sürecek mezhep kavgasına gitmekte olduğunu yazmaktalar..
     Ortadoğuda yaşanan durum 1914 birinci Cihan harbi öncesini de hatırlatıyor.
       Türkiye Cumhuriyetinin temel Dış Politik yaklaşımı YURTTA SULH dünyada SULH anlayışıdır Türkiye Barış üretmelidir...
Evet kendi içinde Barış üretmeli...     Komşuları ile ilişkilerinde barış üretmeli... 
    Uzak komşuları ile barış üretmeli..
    Büyük ülkeler ve tüm ülkeler için barış üretmelidir..
     Arap ülkeleri için de öncelik barış üretmesi ve ilerde nefrete kine dönüşecek yanlış siyasetten kaçınmasıdır..
     Türkiyede siyasiler Barış ve insanca yaşam üretmiyorsalar ..hepsine yazıklar olsun..
     Türkiye'de bu gün yarın tüm zamanlar siyaset barış üretmeli..
      Türkiyede siyaset özgürlük üretmeli... Adalet üretmelidir.. Hukuk ve Mülkiyet güvenliği insan hakları üretmelidir..
Demokrasi üretmeli insanca yaşam şartları üretmelidir..
     Türkiyede Siyeset korkudan kurtulma özgürlüğü... Açlıktan kurtulma... Sağlıklı yaşam... İlim , Kültürel Hamle.. İnsanca yaşam özgürlüğü üretmeli.. 
    Siyasiler Kin ve Nefret üreterek siyaset yapmayın.. kamplaşmadan  ötekileştirmeden medet ummayın kötülükten kaçının Yenilikten yeni fikirlerden  düşünceden korkmayın insanımıza barış ve  refah verecek yaşamını güzelleştirecek işler yapın..
    Hoşça kalın..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum