Reklam
Reklam
STK Başkanı- Candan FER

STK Başkanı- Candan FER

STK - YAZAR
[email protected]

ÇOCUK GELİNLER...

09 Haziran 2021 - 00:06

 

 

Başta ben olmak üzere hepimiz çocuk gelinlere karşıyız.

Ancak bunu yaparken bir şeyi  göz ardı ediyoruz.

Ülkemizin bazı yöreleri dahil pek çok toplumda  küçük yaşta evlilik çok yaygındır.

Ben kendi adıma engel olabilmek için elimden geleni yapıyorum.

 Ancak bir gerçekte var ki ;  Şimdiye kadar tabu olarak kabul edilen konuşmaktan imtina edilen  çocukların  ( bazı yörelerde bu olaya beline su yürüdü diye bir tabir kullanılır ) erken yaşlarda bedenindeki cinselliği keşfetmesi ve bu duygunun zafiyetine  girmesi .

Bunu bilinçli yapmaz içgüdüseldir. Bunun ne olduğunu doğru mu yanlış mı olduğunu bilmez çünki kimse bilgilendirmemiştir. Ailelerde bunu konuşmanın yasak ve ayıp olduğunu bildikleri için çocuğa bir şey anlatmazlar . Onlarada öyle öğretilmiştir.

O nedenledir pekçok intiharlar, namus cinayetleri . İnsanlar belli bir yaşa gelince bile cinselliği konuşmazlar.Özellikle erkek çocukları çok küçük yaşlarda tesadüfen  bedeni ile oynar bundan zevk alınca devam eder.

Bir başka etkende özellikle Anadolu’nun  ve yoksul mahallelerin ( özellikle romanların oturduğu)  olduğu yerlerde evler ya tek odalı veya bir oda bir salondan oluşmaktadır.

Anne babası birlikte olurken çocuğun bunları duyması veya bizzat görmesi.   Bu da çocukların erken yaşta uyarılmasında büyük etken oluyor.Bu ailelere neden erken yaşta evlendiriyorsunuz dediğimde ……

Eğer böyle yapmazsak ilk karşılaştığı kişi ile kendini de bizim ismimizi de kirletir. En azından kime gittiğini biliyoruz. Peki ya sevgi dediğimde zamanla öğrenir alışır bizde öyle evlendik diyorlar.

Mutlu musun dediğimde  olsam ne olur olmasam ne olur böyle gelmiş böyle gider diyorlar.

Bir diğer sebep  özellikle kız çocukları için  EVDEN BİR BOĞAZ EKSİLİR  diye düşünmeleri.

Bir diğeri başlık parası  eğer biri ile adı çıkarsa kimse evlenmek istemez  BAŞLIK PARASI alamayız.

Bir diğeri küçük yaşta duygular yoğun olduğu için yapacağı yanlış seçimlerin sonunun  acı olacağı.

Buna en ünlü örnek KEREM İLE ASLI , YUSUF İLE ZÜHRE,  LEYLA İLE MECNUN; ROMEO VE JULİET.

Hepsi bize göre çocuk denecek yaşta ama onlara sorsan hepimizden akıllı ve doğruyu onlar bilir. Oysa hepsi  yaş aldıkça yanlış olduğunu anlayacaklar .

Benim çocukluk arkadaşım 15 yaşında vermezseniz kaçarım diye tutturmuştu.Bende rahmetli annesine rezillikle olacağına güzellikle olsun en azından evladın başına bir şey gelirse yardımcı olursun dedim yaşını büyütüp evlendirdiler .Mutlu oldu mu  HAYIR. İki çocukla perişan oldu.

Bunun gibi pek çok nedenler biraraya gelince ortaya kanayan yara ‘’ÇOCUK GELİNLER ‘’ ÇIKIYOR.

Yani iki ucu keskin bıçak.

ALLAH KİMSEYE  EVLADININ  ACISINI YAŞATMASIN...


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum