Reklam
Reklam
Siyasetçi Ahmet Selim Arslan

Siyasetçi Ahmet Selim Arslan

STK - YAZAR
[email protected]

"SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL GÖRMESİN."...

13 Nisan 2021 - 11:28
Değerli dostlar;
İnsanlığın yaratılışından buyana,
Yüce Rabbimiz,
Özellikle,
Mükellef (Sorumlu) olarak yarattığı İnsanlık ve Melekut Âlemine Kâinata şamil, doğru yolda dürüst ve barış içinde yaşamalarını sürdürebilmeleri için,
Nebi, Resul unvanları ile mücehhez Peygamber Efendilerimizi emir ve yasaklarını bildirir, Kitap ve Suhufları ile birlikte "VAHY" yolu ile göndermiştir.

Tüm ilahî dinlere müntesip insanlığın bildiği ve biz müslümanların "AMENTÜ" duamızla kabul edip şahit olduğumuz 4 Büyük Din, 4 Büyük Kitap ve 4 Büyük Peygamber Efendilerimiz vardır. Kalben tasdik lisanen ikrar ederiz.
İnsanlık Âlemine en son indirilen Din, İSLÂM, Peygamberi, Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) Kitabı ise Hz. Kur'an ı Azimüşşandır.

İnsanlığın sapkınlık, acımasız, merhametsiz hatta canavarca hislere esir olduğu zamanlarda kurtarıcı olarak gönderilen tüm Dinlerde ALLAH (cc)un emirleri gereği yararılmışların tümünün çeşitli şartlara haiz ibadetleri vardır.

Bu ibadetlerin özünde yaratılmışların yaratıcısı olan Rab'lerine karşı minnet ve şükranlarını arz ederek ondan Afv ve mağfiret istemeleri temel düstur olmakla beraber, İnsanların birbirlerini daha iyi tanıyıp daha iyi ilişkilerde bulunmaları, birbirlerine karşılıksız ALLAH (cc)ın rızası için merhametle yardım ve inayette bulunmaları vardır.

Haasseten,
Yapılan tüm hayr, hasenat işleri yardımlaşmalar insan onurunu incetmeden olması kişilerin zayıf konumda olmalarının verdiği üzüntü ve eziklikle güçlü olan yardım severler yanında minnet borcu ile sıkıntıya girmelerini önlemek için İSLÂM ahlâkının gereği yüce Rabbimizin emridir.
Son ve mükemmel,Yüce Dinimizin biz insanlık için şart koştuğu ibadetler hepimizce malûmdur.
Bu ibadetlerimizin içinde en önemlilerinden olan "ORUÇ" ibadeti İSLÂM öncesi Din'lerdede çeşitli şartlarda uygulanmıştır.

"ORUÇ"
İbadetimiz, Bedeni bir ibadet olmasının yanısıra içinde bulunduğu "RAMAZAN AYI" ndan dolayı aynı zamanda Malî bir ibadet ve taatlarında müsebbibidir.
Şöyle ki;
Yılın 11 ayında insanlık tamamen benlik duygusu ile yaşamını sürdürürken kendi vücut ve bünyesine dahi acımasızdır.

Birlikte yaşam sürdürdüğü toplumdan habersiz aç ve mağdur kişilerin varlığından habersizdir.

Hatta çoğu kez Adalet ve insaf duygusundan da uzak kalmış hissiz ve zalim durumdadır.
Örnekleri ve yaşam şartları gereği insani duyguları olumsuz olarak çoğaltmak mümkindir.
Tüm bu olumsuzlukların son bularak en katı ve zalim insanların dahi merhamete geldiği günler işte içerisine gireceğimiz "ORUÇ" ayımız "RAMAZAN" ayında yapılan ibadetlerimiz, tutulan Oruçlarımız, merhamet ve Adalet duyguları ile yapılan hayr, hasenat ve inayetlerle tüm İnsanlık daha barışçıl, daha sevecen, daha hoşgörülü olarak birbirlerine kenetlendikleri mutlu, huzur ve saadet dolu bir yaşama sevinci olacaktır.

Bu vesileyle,İdrak edeceğimiz Mübarek Ramazan (ORUÇ) ayının TÜRK-İSLAM Âlemi' ve tüm mazlum insanlık Âlemi için hayrlara, barışa, kurtuluşa sebep olması dilek ve dualarımızla saygı değer varlıklı Müslüman kardeşlerimizin Adaletli ve İnsan onuruna yakışır biçimde ibadet yaparak tasaddukta bulunmalarını istirham ediyor. "HAYRLI RAMAZAN" lar diliyoruz. Saygı ve muhabbetlerimizle.
Netice i Kelâm,

"SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL GÖRMESİN."
Vesselam.
Ahmet Selim ARSLAN
Bayrampaşa Tokatlılar BAYTOKDER Dernek başkanı.
Emmioğlu

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum