Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
 Reşat ÖZMEN

Reşat ÖZMEN

YAZAR
resat@haberpars.com

Güneş Balçıkla Sıvanmaz...

03 Kasım 2021 - 09:26

"Güneş balçık ile sıvanmaz ey dil 
Bi-zebãn olsa da bellidir kãmil
Kendinden gayrıyı beğenmez cahil
Kendi çalar kendi oynar demişler" 
(Levni)
Bir ağabeyimizin ağabeylik hukukunu kullanarak derizki; siyaset alanı dağdağalı bir alandır. Kullanmasını bilmek gerekir. Çünkü siyaset; iyi yapılanı iyi görmeyi, eksik olanları da siyasi üslup içinde söylemeyi gerektirir. Yoksa devamlı inkara yönelmek veya gizlemeye çalışmak doğru değildir. 
 İçinde bulunulan durumun akibetini tarafsız bir anlayışla değerlendirmek, böylece millete duyurmak, iyi siyaset olur.
 Çünkü siyaset zorlaştırma değil, kolaylaştırma sanatıdır. Gerçekleri savsaklamadan millete aktarmak, faydalı yapılanları alkışlamak, gerekli olanları da lisan-ı münasiple ilgililere duyurmaktır.
 Yoksa siyaset, çekişme alanı değildir. Daha güzel olanı hatırlatmaktır. 
 Siyaset, her alanda nezaketli konuşmaktır. Sataşma alanı olarak kullanmamaktır. Daima daha güzeli dillendirmektir.
Siyaset narin davranma alanıdır. Onun için toplumun inisiyatifini düşünerek konuşmaktır. Yoksa el-kol sallayarak konuşmak değildir. Ekranlarıda alet etmemektir. Çünkü bu neviden konuşmalar, görüntüler göstermek insanların sinir uçlarını oynatır. O zaman da fayda yerine zarara sebebiyet verir.
  Hemen belirtelim ki iktidar mensupları az konuşmalı, mugalata yapmamalı, tahrik edici olmamalı, muhalefet de yerinde ve usulüne göre konuşmalı, huzur bozucu olmamalı, sert ve galizane sözler sarf etmemelidir.
  Ülkemizin siyasetçilerinden beklenen durum budur. Yoksa devamlı çalışan siyaset, insanlarımızı bıktırmış durumdadır. Siyasetçi örnek olmalı, kötü örnek olmaktan uzak durmalıdır. Çok konuşan kaybeder. Muhalefette iktidara gelmek için kapıda bekler.
  Milletimizin yığın yığın derdi varken, ülkenin beka problemi mevcutken,millet bunlara çözüm beklerken, siyasi akıl almaz konuşmaları devam ederken,elbette milletimiz de ümitsizlik içinde geleceğini beklemektedir. 
  Oysa siyaset, millete ümitsizlik verme değil, hayırlı işler yapma alanıdır. Devamlı iyi olanı aramak için gündem oluşturmaktır. Sadece konuşmak, tenkit etmek değildir. 
  Siyaset ekonomide, sosyal yapıda güçlü kararlar almaktır. Ülkemizi kalkındıracak yeni projeler bulup, ortaya çıkarmaktır. Onun için siyaset dedikodu alanı haline getirilmemeli, sadece doğru olanlar bu alanda dillendirilmelidir.
  Ekonomik değerlendirmeler net olmalı gizliliğe açık kapı bırakılmamalıdır. Böylece millet ikna edilmelidir. Sosyal dengeler için, dış politika için ciddi tedbirler alınmalı, milleti uyutmaktan uzak durulmalıdır. 
  Bu davranışlar milleti birleştirir, güç sağlanır, insanlar da moral bulur. Devamlı hırpalamalar millete usanç verir. O zaman da güvensizlik ortamı oluşur. 
      Onun için; 
1. Siyasiler akıllı konuşmalı, gevezelik etmemelidir.
2. Siyasette üsluba dikkat edilmeli, cahilane konuşmalar yapılmamalıdır. 
3. Siyasetçi birlikten dirlik doğacağını, ihtilaflardan sıkıntı doğacağını bilmeli, ona göre konuşmalıdır.
4. İktidar ve muhalefet siyasileri edep içinde konuşmalı, konuşmalarıyla kamplaşmaları tahrik etmemelidir. 
5. Siyasilerin konuşmaları milleti yormamalı,tam aksi milleti soluklandırmalıdır. Kavgacı üsluptan uzak durmalıdır. Çünkü siyasette üslûp çok önemlidir. 
"Nãdãn ile sohbet etmek güçtür bilene 
Çünkü nãdãn ne gelirse söyler diline." (Laedri)
  Unutmamak gerekir ki, aklı ve imanı kemal olmayan insanlar, öfke, haset ve kibre esir olurlar. O zaman da toplumda gerilme olur, tahribat ziyadeleşir. Bundan da millet zarar görür. Devlette çökme başlar.
TABİİ Kİ DİNLEYEN OLURSA

"Ya Rabbi bu günleri bizlere hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle"

YORUMLAR

  • 0 Yorum