Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nazmi ÇELENK

Nazmi ÇELENK

Keskin Kalem.
nazmi@haberpars.com

OMURGASIZ EKRAN YORUMCULARI....

10 Nisan 2021 - 17:01

 

Tartışma Programları

Televizyonların tarafsız ve bağımsız olduğu yıllarda, ülkenin genel gidişatına göre bazı politikacılar değişik gazetelerin köşe yazarları ile tartışma programlarına katılır gazeteci ve yazarlar soru sorar, politikacılar cevap verirdi.

Her gazetenin kendine has siyasi bakış açısı olmasına rağmen, karşıt görüşlü gazeteleri ve politikacıları yalan haberlerle karalamazdı. 

Çoğu kez şahit olmuşumdur, yoğun tartışma programlarında katılımcılar seviyeli bir şekilde konuları bakış açılarına göre savunur, program bitiminde hep birlikte tatlı sohbet ve kahveler içilerek dağılırlardı.

Özellikle son iki yıl içerisinde sanki belli merkezden yönetilirmişçesine haber ve olayların gerçekliğine bakılmaksızın körü körüne savunan gazeteci oldukları şüpheli tipler ekranlara hâkim oldular.

Belli merkezden (GOBBELS) yönetilen bu tipler konu ne olursa olsun aldıkları maaşın hakkını veriyorlar.  Taklacı güvercin dile gelip bunlara cevap verecek olsaydı “benden daha hızlı takla atıyorsunuz “derdi.

Bir tanesi var yüz de yüz doğru olduğunu bildiği bir hadisenin karşısında öylesine can siperhane fikir beyan ediyor ki pes doğrusu diyorsunuz. Bunlara hacıyatmaz denir.

Bugün savundukları bakış açısını, aldıkları merkezi talimatla yarın tam tersi bir bakış açısı ile savunabilirler. 

Koca kafalı ve sonradan ortaya çıkıp kendisinin bile mesleğinin ne olduğuna karar veremediği Koca kafalı herif tartışma programlarında utanmadan provokatör gibi tüm konuşmacıları trollüyor, adeta bana verdiğiniz maaşın hakkini veriyorum dercesine utanmadan bağırarak konuşuyor.

Diğer biri var TV programlarının gediklisi her kanalda o var. Taklacılığı ödüllendirilmiş, internet sitesi devlet kurumlarından hayli yüklü reklam almış programa çıkmadan önce bu ve bunun gibi omurgasızlara savundukları konu hakkında bilgi veriliyor onlar cevap veremeyecekleri anda yüksek sesle karşısındaki kişiyi susturmaya başlıyor. 

Zaten program moderatörü onlara güzel plase yapıp konuşmalarına destek veriyor. 

Koca kafalı kısa süre önce bir gazetenin köşe yazarı yapildi.br yazısını okuyordum inanınız kusasım geldi. 

Türk milletine doğru ve gerçek haberi sunmak isteyen bazı yazılı ve görsel basın ise maliyecilerin kıskacı içerisinde nefes alamaz duruma getirilmiş, reklam gelirleri sıfır.

Ne yazık ki ülkemizde ana akim medya tek merkezden yönetilmeye başladı, haftalık tartışma programlarının konusunu orası tespit edip TV lerdeki program yapımcılarına söylüyor hatta şu gün bunları diğer gün şunları programa dahil edeceksiniz diye talimatla ama gurursuzca mesleklerini icra ediyorlar.

O merkez bazı gazetelerin manşetini atıyor, medyanın gündemini belirliyor Tv lerde görmek istemediği kişilere ambargo uyguluyor.

Taklacılar ise bugün savundukları konuyu talimat aldıkları merkez savunmazsa yârin hemen kıvırtarak savunmaktan vaz geçiyorlar. Onların kişilikleri de satılmıştır. 

Belli bir siyasal bakış açısını desteklemek için yazılar yazıp TV lerde konuşma yapan kişiler bağımsız gazetecilik yapamaz. 

Değerli okuyucularımız ne yazık ki bu tablo kısa süre içerisinde değişecek gibi görünmüyor. Taklacılara yeni taklacılar ekleniyor, öylesine ileri gittiler ki kendi muhalefetini bile oluşturdular. 

Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu milletimizin anlaması gerçekten çok güç.


Nazmi Çelenk

YORUMLAR

  • 0 Yorum