Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nazmi ÇELENK

Nazmi ÇELENK

Keskin Kalem.
nazmi@haberpars.com

              İran Türkiye Rekabeti..

10 Kasım 2021 - 15:47

 

 Yüzyıllardır sınırdaş olan ve yaklaşık bin yıl süresince savaşmayan iki komşu devlet.
Son elli yılı inceleyecek olursak iki ülkenin kıyasıya bir rekabet içinde olduğunu görebiliriz.
Önce Iran penceresinden konuyu inceleyelim:  

Fransa’nın öncülük ettiği blok şah Rıza Pehlevi’yi İran yönetiminden kanlı olaylar ile uzaklaştırdılar. Irak ile savaşa Şah Rıza’yı ikna edemedikleri  için  bir bahane ile uluslararası bir sorun var mis gibi devirerek molla Humeyni’ye İran’ı teslim ettiler ve tarihi hata ettiklerini kısa sure içerisinde gördüler.

İş isten geçmiş İran da Humeyni’nin emri ile muhalif düşünce yapısında gördükleri herkesi ya öldürüyorlardı veya idam ediyorlardı. Bu hazin tablo hala da devam etmektedir.

Yazımızın ana konusuna dönelim.

İran komşularına sürekli bağlı bulunduğu rejimi ihraç etmek amacıyla her türlü operasyonu kendine meşru görmektedir.

Türkiye ile ikili ilişkilerde yapıcı açıklamalar yapılsa da ,kazın ayağı tam tersini gösteriyor. İran eski Cumhurbaşkanı KATIL Rafsancani Türkiye topraklarında işlenen sayısız faili meçhul cinayetlerin bizzat emrini veren kişidir. 

Kudüs savaşçıları adı altında kurduğu terör örgütü ile İstanbul ve Yalova’da birçok cinayet işletti. Mevcut örgüt adını değiştirerek faaliyetlerine Dünyanın çeşitli ülkelerinde devam etmektedir.

Suriye’de terör örgütünün tasfiyesi amacıyla yapılan sınır ötesi harekâtı  ilk eleştiren İran olmuştur, kum kentinde hastane tahsis etmiştir.

Türkiye sinir ötesinde askeri faaliyetlerini daima el altında sabote eden Tahran yönetimi karışık denklem içerisinde yakın gelecekte boğulup gidecektir. 

Ankara terör örgütünün imhası için Suriye topraklarında. 

Iran ise Rejimi ayakta kalması için Kudüs gücü adi altında kurduğu ordu ile orada, fakat İran Hizbullah ile de hem rejime destek veriyor hem de Türk askeri ile savaşıyor, kısa gecelim

Nahcivan de yoğun bir fars kültürü hakimiyeti vardı bu son yıllarda Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri geliştikçe törpülenmeye başladı ne olduğu belli olmayan bir mezhep ile Türkiye’nin garantörlük hakki bulunan Nahcivan de nüfus edinmeye devam etmesi mümkün görünmüyor artık.

Azerbaycan yıllardır Ermenistan’ın işgal ettiği topraklarını kurtarmak için Ermenistan’ın başlattığı saldırı sonrası Karabağ da dahil olmak üzere büyük bir coğrafyayı bünyesine kattı. Oralar Azerbaycan toprağıdır.

 İran ise bu savaşta Ermenistan yanında yer aldı, birkaç cılız açıklamalar ile toparlamaya çalışsa da İran burada da kahveliğini sergilemiş oldu.

Şu an İsrail ile Bakü yönetiminin yakınlığını bahane ederken Azerbaycan sınırında tatbikatlar yapıyor olsa da molla rejiminin en küçük bir tacizine Türkiye’nin de cevap vereceğini hesaba katması gerekmektedir.

Suriye’de örtülü İran, Türkiye rekabeti şu an Afganistan’a sıçramış durumda. İran gizli servisi aracılığı ile kabil yönetimine nüfus etmek için yoğun bir trafik içerisinde olduğunu Ankara biliyor.

Bu arada kahpe siyasetini burada da sergileyerek, el altından El kaide ye destek vererek, Talibana baskı uygulamaktadır, İran şurada yanılıyor ne kabil ne de Suriye’de perde gerisinden çıkmaya cesaret edemez kaldı ki Türkiye her kim terör örgütüne destek veriyorsa hedefimizdedir diye açıkça ilan etmektedir.

Afgan mültecileri 1100 kilometre otobüsler ile taşıyarak Türkiye sinirine getirmekte ve hangi yerden geçileceğini belirleyerek Türk topraklarına salmaktadır.

Maalesef Türkiye’yi yöneten siyasetçiler de ılımlı İslamın mücahitleri olduğundan eblek eblek izlemekle yetinmektedirler.

Coğrafyamız yeniden şekillenmekte ülke ise milli olmayan bir parti ile yönetilmektedir. Yakın gelecekte beklenilen bir erken seçimin olacağına kesinlikle inanmıyorum. Tayyip Erdoğan 2023 yılına kadar oturacağı koltuğu neden erkenden bıraksın.

Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerini acilen düzeltmesi gerekmektedir. Akdeniz de gaz paylaşımında ve bazı yaşanan gelişmelerde Arapların nasıl haince tutum sergilediklerini hep birlikte müsaade ediyoruz. İran kahpe bir devlettir yok olması elzemdir.

ABD de devam etmekte olan Halkbank davasında Türkiye büyük ceza alacak, sırf İran’ın ekonomisi güçlensin diye başlatılan yolsuzluk nerelere kadar geldi.

 İran’ın çıkarı uğruna Türkiye ateşe atıldı

   

 

NAZMİ ÇELENK


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum