Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nazmi ÇELENK

Nazmi ÇELENK

Keskin Kalem.
nazmi@haberpars.com

İran'ın Mollaları...

26 Mart 2021 - 20:37

 

Nüfusunun büyük çoğunluğu issiz olan İran’ın, kasalarını dolduran Ayetullahları kontrol ettikleri azımsanmayacak nüfusun artık köklü bir değişim istediğini görmezden gelmeleri, İran da yaşanacak bir ayaklanmanın önüne geçemeyecektir.

İran da yapılan kamuoyu araştırması sonucu çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Geçen ay 31 ilde 20 000’den fazla kişi ile yapılan GAMOON anketi bu gerçeği gün yüzüne çıkarttı.

Ankete katılanların yüzde 53’ünün kendilerini, rejim değişikliğinin düpedüz savunucuları olarak tanımladığını yüzde 26’nin ise yapısal dönüşümü ve İslam cumhuriyetinden” İslam’dan uzaklaşmış çıkarlarını düşünen bir grup” uzaklaşmayı desteklediklerini ortaya koydu.

Buna karşılık ankete katılanların sadece yüzde 5’lik bolumu Humeyni’nin İslam devriminin temellerini oluşturan ilkeleri desteklediğini veya mevcut sistemde değişiklik yapmak için çalışmayı tercih ettiklerini söyledi’” beste,1 oranı temsil edenlerin neredeyse tümü mevcut pastar yönetimi ile ilişki içinde olması şaşırtıcı değil” Bu da tarafsız karar verme yetisini ortadan kaldırıyor.

Yıllardır Humeyni yönetimine sempati duyan bir grup analiz ve uzman İran’ın reformist unsurları ile muhafazakâr unsurları arasında böyle bir çekişmenin zihinsel bölünmeden sonra fiziksel bölünmeye yol açacağı konusunda hemfikir olmaları yakın gelecekte İran’ın bir iç çatışma yaşayacağının göstergesi olabilir.

İran’da çatışma, sistemden faydalanan ve Humeyni’nin velayet-i fakih sistemini korumak isteyenler ile, onu tamamen reddedenler arasındadır.

Su anda 1979 yılındaki kanlı devrimden  40 yıldan fazla süre sonra İran’ın ruhban rejimini bir arada tutan bağlar her zamankinden daha fazla kırılganlık göstermektedir.

Elbette bunların hiçbiri İran rejiminin çöküşe hazır olduğu anlamına gelmiyor. İran Ayetullahları daha önceki yıllarda, İran halkının daha özgür yaşama sahip olma isteklerine karşı çıktılar.
İktidarlarına meydan okumayı da atlattılar. Sahip oldukları güç, büyük ölçüde   iktidarlarını korumak e kontrol altında tuttukları rüşvet çarkının devam etmesini istediklerindendir.

Ne de olsa tarih bize, evrim imkânsız hale geldiğinde devrimin mümkün olduğunu söylüyor. 

İran’da büyük sorun tamda böyle bir demokrasiye ve insan haklarına geçişi ne zaman gerçekleşebileceği dir.

İran’ın rüşvetçi ve ahlaksız mollaları bu sorunun cevabini bulmasını mümkün olduğu kadar ertelemeye çalışmaktadırlar. Kandil dağının coğrafi alanının büyük çoğunluğu İran sınırları içindedir.

Türk silahlı kuvvetlerinin başarılı operasyonları neticesinde terör örgütünün lider kadrosu kendi güvenliklerini tehlikeye atmamak için kandil dagınin İran topraklarında kalan kısmında yaşamlarını sürdürmekte İran ordusundan lojistik ve sağlık malzeme desteğini almaktadırlar.

 


Nazmi Çelenk...

               


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum