Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nazmi ÇELENK

Nazmi ÇELENK

Keskin Kalem.
nazmi@haberpars.com

AYI İNİNDEN ÇIKTI...

28 Şubat 2022 - 19:56


Putin'in Rusya'sı Ukrayna’ya saldırdı.
Hangi pencereden bakarsak bakalım, bu işgalden en az dört yakın gerçekçi senaryo çıkıyor. Yaklaşık yüzde 74 oyla Cumhurbaşkanı seçilen Zelensky seçim sonuçları açıklandığında tüm dünyanın merceğine takılmıştı.  

Coğrafyası ile tüm Avrupa coğrafyasının nerede ise yarısı konumunda olan Ukrayna ,Zelensky liderliğinde  Avrupa Birliğine ve NATO'ya girmek için ABD ve AB'nin lokomotifi Almanya ve Fransa ile  yoğun görüşme  diplomasisine başladı. Bu arada  diktatör ruhlu Putin gelişmeleri dikkatle izlemekteydi. Amerika ise emperyalist  amaçlarına ulaşmak  için Romanya ve Polonya’ya balistik füze yerleştirmeye başlamıştı.

 Ukrayna da NATO ve ya AB’ne alınsa Amerikan in konuşlandırdığı balistik füzeler tüm Rusya topraklarını vurabilecek menzile ulaşacaktır. Bunu kesinlikle kabul etmeyen Putin sürekli sinirimizda ABD füzelerini istemiyoruz ,böyle bir tablonun gerçekleşmemesi için gerekeni yaparız diye açıklamalar yapıyordu.

Tecrübesiz fakat durusu ile tüm dünyayı şaşırtan  Zelensky batinin ve ABD nin verdiği gaz ile  ‘Rusya bize saldıramaz’ diyordu. Aslına bakarsak Putin Ukrayna’nın NATO’ya alınabilecek olmasını bahane ediyordu, NATO ve ya AB ye alınmazsa bile Ukrayna’ya bir ders vermeyi kafasına koymuştu, aylar önce kurmayları ile bu konuyu görüşüyordu. Amerika’nın  ,Ukrayna’yı NATO ya almayacağız garantisi istiyordu. Putin güç sarhoşluğuna girmişti.

Başka bir  bağımsız ülkenin hangi pakta üye olacağına karar veriyor ona göre tehditler savuruyordu. Nitekim Rus ayisi ininden çıkarak Ukrayna’yı işgal etmeye cüret etti. Ayı tekrar inine çıktığı gibi giremeyecek gibi görünüyor.

 Ayı'yı yenmek için ininden çıkartmak gerekiyordu.

Farklı senaryoları ele alarak yazıma devam  ediyorum. Putin teşebbüs ettiği işgalde üç veya dört günde amacına ulaşacağını hesaplamıştı. Su an bu mümkün görünmüyor. Ukrayna halkı  kimsenin kestiremeyeceği bir  ruh ile kahramanca  topraklarını savunuyor.

 Şayet Ukrayna bir  veya iki hafta işgale karşı koyarsa Putin  ininden çıktığına çok pişman olabilir, çünkü ABD ve AB Ukrayna üzerinden Rusya'ya büyük bir ders verecekler, savaşın dördüncü gününde  ABD, Almanya ve Fransa hic bir ülkeye satmayacakları silahları, uçaksavarları Ukrayna'ya bedelsiz yollamaya başladılar.

 Eğer bu silahlar Ukrayna ordusuna ulaşırsa, Rusya ikinci bir Afganistan hüsranı ile karşı karşıya kalacaktır.
İkinci analizim ise Rusya iki büyük saldırı ile karşılaşmıştı birincisi Napolyon ,ikincisi Putin’in değişik versiyonu hitler ile. İklim ve coğrafyanın derinliği iki operasyonun başarısızlıkla bitmesine sebep olmuştu.

Ayı'yı alt etmek için ininden çıkarttılar, bu kez ayı saldırı ile savunma  arasında bocalamaya başladı. Bu savaş Zelensky Rus askerleri tarafından ele geçirildiğinde bitecek mis gibi hesaplansa da çok uzun sürecek zira Rusya hem ekonomik ve hem de askeri tedbirler ile cezalandırılacak.


 ABD de buradan yine kârlı çıkıyor. AB ülkelerine ‘bak Rusya sınırlarınıza geliyor ben olmazsan sizi de işgal edebilir ‘ demektedir. Putin’i zor günler bekliyor, dünya para sisteminde atılması, ekonomik yaptırımlar ile karşı karşıya kalması karşısında ülkesini ne kadar ayakta tutabilecek belli değil.

 Yaptırımların Rus ekonomisine nasıl etki edeceğini Putin bile hesaplayamamış olacak ki hala dünyanın amiral gemisi zannediyor kendi ülkesini.

Ben bu savaşın Rusya'da bir iktidar değişikliği olmasa bile çok köklü değişikliğe sahne olacağı kanaatindeyim.
Sattığı gazın parasını bile alamayacak. Gazı kesme tehdidi ortadan kalktı.

Rusya’nın öyle gözümüzde büyütülecek bir gücü olmadığını bu savaşta göreceğiz.

Rusya bu gidişle diyneper nehrini sinir olarak belirleyip Ukrayna’yı ikiye bölmek isteyebilir, doğu ve bati Ukrayna , doğu Ukrayna’yı NATO ya karşı kendine tampon ülke yapabilir. Tabi bu senaryoyu hayata geçirmesi çok zor görünüyor. NAZMİ ÇELENK

YORUMLAR

  • 0 Yorum