MV. Yılmaz HASTÜRK

MV. Yılmaz HASTÜRK

Millet Vekili- Siyasetçi- Yazar.
hasturk@haberpars.com

BU NASIL TARIM POLİTİKASI

21 Mayıs 2020 - 13:17

CORONA adlı belada ülkelerde gözleri tarıma çevirdi. Önceliği Rusya aldı. Ben tahıl satmayacağım dedi. AB ülkeleri iki yakalarını bir araya getirmeye çalışıyorlar.

Sosyal Devletin gereğini yapıyor işsizlerin aç ve açık bırakmamak için kesenin ağzını açtılar. Üretim her geçen gün düşüyor. Tarım öncelikli olsa da, üretici yakasını salgından kurtarmak derdinde. ABD ve Kanada ne kadar üretecek ve piyasa bu ekonomik çöküntüde nasıl oluşacak meçhul.

Bu güne kadar üreticimiz kaderi ile baş başa bırakıldı. Hangi alanda hangi ürün ne kadar üretilecek ve pazar payı ne kadar olacak elde kalırsa ne olacak bilen yok.

Ne ne kadar ihraç edilecek Hangi tarım ürünü nereden hangi şartlarla ithal edilecek yerli ürün çıktığında ithal ürüne yüksek vergi ile caydırma yolu açılacak mı aynı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi belli değil. Ürettik çürütmeden saklayabilecekmiyiz belli değil.

Aklı evveller zamanında pahalıya üretiyoruz, Ucuza ithal ederiz dediler ne oldu. Şeker Fabrikalarımızı elden çıkardık mısır şurubuna talim yetmedi şeker ithal ediyoruz. Et balık Süt Kurumu özelleştirilmiş fabrikalar Avmlere dönüştü ete, süt ürünlerine hasret kaldık , Büyük Şehir teranesi ile şehirlere yakın tarlalar arsa oldu buralara yapılan sitelerde tarla bahçe sahipleri bekçi bahçıvan oldu.

Sah bu yıl üretimi artırdık diyelim teknik koşullarda saklayabilmek için yeterli tesisimiz var mı. TMO siloları ne oldu? Besici yem yem diyor. Yem Sanayi özelleşti , saman ithal , yem ateş pahası garip üretici sağmal ineğini dahi kasabın bıçağı altına verdi. Yerli tohum çıkarılan yasalarla can çekmişti ithal tohuma talim ettik. Verim artarken maliyette arttı. Yatlara ucuz yakıt , çiftçiye akıl almaz fiyata mazot, pahalı ilaç ve gübre. KAMU, Teknik eleman alımında direnir.

Tarımsal Kooperatifleşme özendirilmez. Ziraaf Bankası çiftçiden çok malum zevata kredi yağdırır ise bazı Belediyelerin Çiftçiye el uzatmaları üretime katılmaları yeterli olamaz. 
ÇARE mi?
Acilen tüm tarımla ilgili STK.lar, Üniversitelerimizin yetkilileri bir araya gelerek TARIMIMIZIN HALİNİ ve GELECEĞİNİ masaya yatırıp çözüm bulmalıdırlar.

Yılmaz Hastürk
Ziraat Y.Mühendisi
17. Dönem İstanbul Milletvekili

YORUMLAR

  • 0 Yorum