Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
MV. Oktay ÖZTÜRK

MV. Oktay ÖZTÜRK

Millet Vekili- Eğitimci
oktay@haberpars.com

KUTLU OLSUN

24 Nisan 2020 - 01:18

 

Bugün 23 Nisan, yüce meclisimizin kuruluşunun 100’üncü yılı ve aynı zamanda çocuk bayramı. Bundan 100 yıl önce devlet ile milleti el ele tutuşturan, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü meclis duvarlarına dokuyan ve bu anlamlı günü çocuklarımıza armağan eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, tüm vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

 

23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anadolu’dan geleceğe açılan görkemli bir kapı, kara bulutları dağıtan önemli bir bağımsızlık ve demokrasi eseri olmuştur. O gün Ankara'da meskun bir taş binasında örülen devlet ve millet birlikteliği, geçmişi geleceğe bağlarken, milli kader ve milliyetçi kararları bütünleştirmiş, günümüze kadar da egemenliği ebedi sahibiyle buluşturmuştur.


Okullardan getirilen sıralar, Türk istikbalinin rotasının çizildiği masalar olmuştur.


Meclisimiz, isli gaz lambalarının altında zaferle perçinlenen günlerin hazırlıklarının yapıldığı, milli birlik ve beraberliğin, imanla, irfan ve itimatla yoğurulduğu büyük bir çatı olmuştur.


Her şeyden önemlisi Türkiye Büyük Millet Meclisi, bundan 100 yıl önce yokluk ve yıkım safhasından, büyük Türkiye Cumhuriyeti ilanına geçişin bir müjdecisi olmuştur.


Mübarek bir cuma gününde, kurbanlar kesilerek, yoğun katılım ve büyük ümitler bağlanarak kurulan meclisimiz, Türk milletinin 100 yıl önce olduğu gibi ebediyete kadar da zalimlere teslim olmayacağını ve tarih sahnesinden silinmeyeceğini yedi düvele ilan etmiştir.


Bugün de vatanseverlik ortak paydasında, Devlet ve Millet bekası noktasında buluşan meclisimiz, düşmana karşı ses ve sevdası bir şekilde; devlet ile milleti el ele tutuşturarak sarsılmaz bir birlikteliğe imzasını atmaktadır. Yaşanan gelişmeler, yıkılan ve aşılan tüm olumsuzluklar ile de tüm dünyaya bu zor günlerde bile örnek olmayı başarmıştır.


Ordular kuran, savaşlar kazanan, siyaset üretip koyduğu hedeflere devletimizi taşıyan, demokrasi çerçevesinde önceliği devlet ve millet olan kanunların kaynağı, memleket ve millet sevdasını her şeyden önce ve her şeyin üstünde tutan kudretli meclisimiz, 100 yıl önce ve 15 Temmuz'da istila planlarına karşı ise devleşen Gazilik unvanıyla bugün de dimdik ayaktadır.


Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye'nin ve Türk milletinin kendisidir.


Bu vesile ile çatısı altında görev yapmaktan, devletimize ve milletimize hizmet etmekten gurur duyduğum Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun yıldönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum. 

Yüce meclisimizin kurulmasından Cumhuriyetimizin ilanına kadar gövdesini ortaya koymuş Aziz Atatürk başta olmak üzere Türk siyasi tarihinde başarılarla görev almış kahramanlarımızı da saygı, minnet ve şükranla anıyor, çocuklarımızın ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100’üncü yılını tebrik ediyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum