Reklam
Reklam
Müjdat ÖZTÜRK

Müjdat ÖZTÜRK

Gazeteci - Yazar - Araştırmacı.
[email protected]

TÜRK MİLLİYETÇİLERİ ...

22 Haziran 2020 - 21:17

TÜRK MİLLİYETÇİLERİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Sivil toplum kuruluşları ülkemizde yaşanan siyasal olaylarda kanaat oluşturma, kamuoyu oluşturma noktasında ciddi rol oynamaktadır. 

Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ile ABD-AB arasında “fonlama”ya dayanan ilişkiler olduğu öne sürülse de Sivil Toplum Kuruluşları çağdaş demokratik toplumların vazgeçilmez unsurları arasında sayılmaktadır.

Aynı düşünce etrafında toplanan insanların toplum yararı gözeterek sosyal, siyasal, kültürel hedefler doğrultusunda çalışan sivil toplum kuruluşları kendi çabaları ile sorunların çözümüne katkı sağlamak isteyen gönüllü kuruluşlardır.   

Sivil Toplum Kuruluşları temsili demokrasilerde halkın yönetime doğrudan katılma arzusunu temsil eden, toplum adına baskı oluşturmayı amaçlayan ama iktidar hedefi taşımayan yapılardır.   

Toplumları ilgilendiren geniş bir yelpazede faaliyet gösteren STK’lar hem kamuoyunu hem de gönüllülerinin düşüncelerini biçimlendirerek etkin bir rol üstlenirler.  

 Siyasal iktidarlar karşısında ciddi bir baskı unsuru olarak işlev gören STK’lar siyasal kararlara doğrudan katılarak toplumsal yapıya da bir dinamizm katmaktadır.   

Dernekler, vakıflar, sendikalar, platformlar, meslek odaları, iş adamı kuruluşları, kooperatifler modern siyasal sistemlerde çok önemli rol üstlenen Sivil Toplum Kuruluşları kapsamına girmektedir.   

Sivil Toplum Kuruluşlarının en temel özelliği ya da sahip olması gereken en temel özelliği özerk- bağımsız olmasıdır. Varlığını başkasının desteğine bağlı olarak sürdürmeyen kuruluşlar Sivil Toplum Kuruluşları kapsamında değerlendirilebilir.   

Devlete bağımlı, iktidara bağımlı, varlığını devletin ya da bir başka kuruluşun desteği olmadan sürdüremeyen kuruluşlar bağımsız olamadığı gibi devlet nezdinde bir baskı gurubu da olamazlar.   

Türk Milliyetçilerinin ihmal ettiği alanlardan biri olan Sivil Toplum Kuruluşları bugün daha çok iktidar ve yabancı güç merkezlerinin paralelinde çalışmalarını sürdürüyor.   

Küresel emperyalizmin toplumları dönüştürmek için kullandığı en önemli enstrümanlar arasında olan Sivil Toplum Kuruluşları ülkemizde milli devleti ve milli kuruluşları etkisizleştirmek için kullanılıyor.   

Bu Sivil Toplum Kuruluşlarının etkisini kırmanın ve toplumu doğru bilgilendirmenin yolu milli değerlere bağlı, Türk Milletinin menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yapan Sivil Toplum Kuruluşları kurmak ve bu kuruluşlara destek vermekten geçiyor.   

Bunun için sadece biraz çaba göstermek gerekmektedir.   

Türk Milliyetçilerinin hâlihazırda;

Türk Ocakları, Ülkü Ocakları, Kamu-Sen, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Kamu Sen, Yesevi Vakfı, gibi köklü kuruluşları var.   

Son yıllarda bunlara Milli Düşünce Merkezi, Birlik ve İlerleme Düşünce Derneği, 

Turan Araştırmaları Derneği, Milliyetçi Avukatlar Platformu, Milliyetçi Hekimler Derneği gibi değerli çalışmalar yapan, genç ve dinamik yapılar da eklendi.   

Bu kuruluşlara destek verelim.   

Sayılarını artıralım.   

Mücadelenin tek alanının siyaset olmadığını bilelim ve oraya sıkışmayalım.   

Siyasete destek olacak hayatın diğer alanlarında varlık gösterelim.   

Küsmeyelim, kenara çekilmeyelim.   

Türk Milliyetçileri bu milletin gerçek temsilcileridir.   

Hakkıyla temsil edelim…  

Müjdat ÖZTÜRK


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum