Reklam
Reklam
Mimar - Ayşe Tuğba Temel

Mimar - Ayşe Tuğba Temel

Mimar- Yazar
[email protected]

      ÖZÜR DİLERİM ÖĞRETMENİM...

10 Haziran 2020 - 22:31

Uzun bir süredir köşe yazısı yazmıyorum.
Zira ülkemizin içte ve dışta boğuştuğu sorunlara bakınca bu ortamda sessiz kalmayı yeğledim.
Covit bizi mecburi ikamete zorlayınca, Ülke gündemini daha yakından takip etme şansımız oldu. 

Uzun bir süredir kullanmadığım Twitter hesabını kullanmaya başladım. Yazılanları okumak, varsa bir fikrim katkıda bulunmaktı amacım.  Bir gurup dikkatimi çekti ısrarla yazıyorlar, yazdıklarındaki üslup gerçekten muazzam. Merak ettim daha yakınen takibe aldım. İsimleri ücretliöğretmenler. Allah Allah ücretli öğretmenlik nasıl oluyor?

Bir dokun bin ah işit!!!
İşin iç yüzünü öğrenince kendimden utandım. Nasıl böyle birşeyi duymayız, görmeyiz? Öğretmen açığını kapatmak adına insanları asgari ücret altında çalıştır, Ssk larını yarım göster, hiç bir sosyal güvence verme, Okulda ayrıma tabi, öğrenciye karşı mahcup bir topluluk.

Gel sen bu insanlardan sağlıklı bir eğitim vermelerini bekle. Düşünüyorum aklım almıyor. Bu insanlar 3-5 kuruş paraya ne yiyecek, ne alacak, servis ücreti mi vericek evinimi geçindirecekler. Allah aşkına biri açıklasın bu nasıl bir iştir? 

Öğretmen toplumun can damarıdır. Hepimizin bu günlere gelmesinde ailelerimiz kadar etkisi olan, kişilik ve karekterimizin gelişmesini sağlayan, Topluma faydalı bireyler olmamızı sağlayan en önemli etkendir. Onlar bize eğitim adına verilebilecek her şeyi vermiş biz Devlet olarak onları ayrıma tabi tutup, işine gelirse çalışırsın mantalitesi ile resmen sömürmüşüz. Bu konuda yönetenler suçlu biz ise daha suçluyuz. Nasıl görmeyiz, nasıl duymayız?

İşte bu nedenle yazımın başlığını Özür dilerim diye attım. Özür diliyorum tüm ücretli öğretmenlerimizden. Ve söz veriyorum tek kalsamda bu yanlışlığın düzeltilmesi, kadro imkanı sağlanması, ücretli öğretmenlerimizin de hak ettikleri yaşam standartında maaş ve sosyal haklarını alması için sonuna kadar mücadele edeceğim.

Bu satırları okuyan herkesten ricam, elinizi vijdanınıza koyun ve düşünün...
Sizde ücretli öğretmen olabilirdiniz.!!!

Selam ve dua ile..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 15 Yorum
 • Serpil Üstün
  1 yıl önce
  Durumumuzu çok güzel dile getirmişsin iz. Yüreğinize sağlık
 • Sefer koyunbakan
  1 yıl önce
  Sagolun var olun selam ve saygiyla
 • Gülgün Yılmaz
  1 yıl önce
  Teşekkür ederiz.sağolun
 • Ayşen Girgin
  1 yıl önce
  Ağzınıza kaleminize sağlık. Teşekkür ederiz
 • Figen Demiray Ücretli ögretmen
  1 yıl önce
  Agzınıza saglık güzel yüreğinize saglık cok samimi ve içten duygularınız için tesekkürler..
 • Ayşe Kardaş
  1 yıl önce
  Benim anlamadığım Türkiye’mizde herşeye,herkese bi çözüm varda bi tek yıllarını eğitime, sabi öğrencilerine adamış öğretmenlere yok.Ek ders karşılığı çalışan öğretmenlerin”Sosyal Güvencesi YOK”,gelecek kaygısı VAR...Artık birilerinin bu konuya el atması gerekmiyor mu? Bize destek verdiğiniz ve sesimizi duyurduğunuz için çok teşekkür ederim
 • Emine Çakan
  1 yıl önce
  Yaramıza parmak bastınız Teşekkürler güzel kadın Teşekkürler Ayşe Tuğba
 • Güneş Sena
  1 yıl önce
  Çok teşekkür ederiz.yillardir bu şartlarda devleti müze fedekarlik ediyoruz bu paraya.bizler okulda gün boyu tüm enerjimizi tüketip evdede bizden yemek temizlik kim bekleyenler var bakmak yükümlü oldukları kız var,hastalarımız var bizler çalışıp para kazanan zorundayuz ve bu nedenle tek bildiğimiz iş öğretmenlik yapmak istiyoruz sağolsun devletimiz de bizi açlık sınırının altında hiçbir güvence olmadan çalıştırıyor.bizler maalesef bahsettiğim gibi bakmakla yükümlü olduğumuz insanlardan dolayı çalışmak zorundayız bu n senle KPSS ye çalışamıyorum bunu gözönünde bulundurmalı devletimiz.Yillarini 5-10-15 hatta 20 yılını bu mesleğe bu koşullarda vermiş ücretli öğretmenler var yıllarını vermiş bu öğretmenlerin tecrübe sahibi öğretmen kerim koşulsuz şartsız gorev yaptığı oldugu okulda kadroya geçirilmesini istiyoruz.BİZ ARTİK UCRETLİ DEGİL KADROLU ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYORUZ
 • Abdullah uluc
  1 yıl önce
  Muhtesemsinsiniz yureginize saglik.
 • 920 ücretli öğretmenden biri
  1 yıl önce
 • Hande duman
  1 yıl önce
  Tesekkur ederiz sesimizi duyurdugunuz icin. Dusunun ki ucretli ogretmenler arasinda bile ayristirma var destek egitim ve evde egitim ogretmenlerimiz 3 aydir ne ssk dan ne de ucretten yararlanabiliyor
 • Seda Kara
  1 yıl önce
  Cok teşekkur ederiz biri bizi duymuş demekki yūreğinize kaleminize sağlik
 • Mehmet Demirel
  1 yıl önce
  Yüreğinize sağlık inşallah hakkımız verilir
 • Hakan okay
  1 yıl önce
  Çok teşekkür ederiz bu güzel yazınız için.
 • Mehmet Yalçın
  1 yıl önce
  Çok yerinde bir haber tebrik ediyorum gerçekten herkesin gözden kaçırdığı kanayan bir yara ücretli öğretmen