Reklam
Reklam
Mimar - Ayşe Tuğba Temel

Mimar - Ayşe Tuğba Temel

Mimar- Yazar
[email protected]

EĞİTİMSİZ EĞİTİM...

15 Haziran 2020 - 22:09

Geçtiğimiz günlerde ücretli öğretmenlerin içinde bulundukları durumu özetleyen bir yazı yazdım.
Bir dokunduk bin ah işittik.
 Yüzlerce yorum, feryat, destek, tepki ben bile şaşırdım.
Ne yazdık diye!!!
 Sadece ücretli öğretmenler derken atanan, atanmayan, mesleki öğretici, evden öğretici, ve en son memur öğretmenler. Öğretmenlik mesleği meğer kendi içinde param parça olmuş, her biri ayrı dertten muzdarip. Durum bu hale gelince en doğru yol kökten bir çözüm bulunması diye düşünüp bunu yazalım`; derken bu kez de atanmış öğretmenlerin tepkileri geldi. '' Biz yıllarca çalıştık Kpss sınavından geçtik onlarda çalışsın geçsin'' bakınca haksızsınız diyemeyeceğiniz bir durum.
 
 Öyle bir ruh haline büründüm ki bu işin içinden nasıl çıkılacak? İyi ki Bakan vs değiliz diye. Tam bu sırada bir yazı okudum.  ''46 yaşındayım ücretli öğretmenim ben bu yaştan sonra nasıl iş bulayım? Ssk emeklisi olabilmem için 90 yaşına kadar çalışmam gerek'' diye uzayıp giden bir feryat..
 
 Yok dedim yok herşey bir yana bu feryatlar bir yana. Bu ses muhakkak duyulmalı ve adil bir çözüm bulunmalıdır.
Ne yapılabilir?
 
Sayıları 100.000 yakın olan bu kesimin ve atama bekleyen 400.000 civarı öğretmen adayını düşünürsek hepsini atama şansı yok.
 
İhtiyaç oranında hakça bir atama yapılmalı,
 
Ücretli öğretmenler yaş ve çalışma yılı kriter alınmalı,
 
En önemlisi ücretleri makul bir düzeye getirilmelidir. 1500 tl aylık gerçekten komik.
 
Tabi ki Ssk ları çalıştıkları gün üzerinden eksiksiz bildirilmeli, sosyal haklar verilmelidir.
 
Bu insanların bir öğretmen olduğu unutulmamalı ve toplumda saygınlıklarına asla ve asla leke getirecek uygulamalardan uzak durulmalıdır.
 
Bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Biz bu konuyu işleyince özellikle Güvenlik korucularımız ve Uzman çavuşlarımızın da feryatları duyulmaya başladı. İnşallah herkese eşit, adil ve insanca bir yaşam standartı sunulacak adımlar atılacaktır.
 
Unutmayalım Ülkemiz 15 Temmuz ile yeniden doğdu, yıllarca Devletin her kurumuna nüfuz eden alçak Feto terör örgütü üyeleri milyonlarca insanımızın hakkını gasp etti. Feto ile mücadelede emin adımlar ile ilerleyen Devletimize hepimiz yardımcı olmalıyız.

Bizim başka Vatanımız yok.
 
Son bir notla yazımızı noktayalalım..
 
Bir kaç genç atanmış öğretmen kardeşimiz geçen hafta ki yazımıza tepki gösterdi. Biz hakkımızla geldik onlarda gelsin mealinden.
Bunu hoş görü ile karşıladım sonuçta genç kardeşlerimiz ama onlara bir nasihat olsun
 
'' Kendinizi 40'lı yaşlara gelmiş ücretli öğretmenlerin yerine koyun empati yapın'' sonra konuşalım.
 
Biz öğretmen sevgisi ve saygısı ile büyüdük, ömrümüzün sonuna kadar da böyle olacak vesselam.
 
Selam ve dua ile...

Ayşe Tuğba Temel

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Hülya
  1 yıl önce
  Ayrıca biz ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER in istediği kadroya çok tepki göstermelerini gerek yok kpss çalışanların ve atanmış kişilerin çünkü biz yıllardır çalıştığımız ücretli kadrosunun 10 binine talibiz, geriye kalan atamadan çalıştırılan 80 bin kadro için de siz uğraşın alın. ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ATAMASI da öyle sanıldığı gibi bedavadan bir atama değil şartları, 1 - 540 prim günü doldurmak 2 - KPSS puanı (tercih için en az 60) 3 - Aktiflik
 • Hülya
  1 yıl önce
  Kpss çalışan bir öğretmen adayı tepki gösterse anlarım da atanan kişiler neden tepki gösteriyor anlmış değilim. Bizim yıllarca Ücretli çalışmamızın sebebi adil olmayan kontenjan dağılımıdır, yıllarca aynı işi yapan iki biri diğerinin 3 te 1 i ücret alırken SÖZDE ADALET SAVUNUCULARI (ücretli atasına tepki gösteren) neden bu duruma tepki göstermediler. Kendi çıkarların doğrultusunda adil değil gerçekten adil olmak gerekir. ÜCRETLİ ataması istiyoruz ama çalışanların hepsini kapsamıyor ki, en az 540 prim günü olan, Eğitim Fakültesi mezunu, Formasyonu olan lisans mezunlarını kapsıyor. Atama şartlarını taşıyan 10 bin civarında öğretmenimiz vardır. 1 hafta 1 ay ya da daha fazla çalışmış 100 bin taşerona kadro veren devletimizin 10 bin ÜCRETLİ ÖĞRETMEN Atamasına mı gücü yetmeyecek. İstedikten sonra herşey olur. Yeter ki bizim yıllarca verdiğimiz emekler görülsün. Tüm yetkililerin elinş VİCDANINA koyup düşünmesi gerekiyor!!!!!
 • Secil Coşkun
  1 yıl önce
  Taşı yerine koyan harika bir yazı...
 • fikret
  1 yıl önce
  İyiki sizin gibi duyarlı insalar var bu ülkede. ücretli öğretmenleri konu aldığınız için teşekkür ederim size.
 • Ayhan özbay
  1 yıl önce
  Ellerinize sağlık ayşe hanım çok güzel olmuş yazınız emeğinize sağlık