Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
 Leyla DÜZEL

Leyla DÜZEL

YAZAR - ŞAİR - SİYASETÇİ.
leyla@haberpars.com

YABANCI ÜLKE BÜYÜKELÇİLERİNİN MUHALEFET PARTİLERİ İLE GİZEMLİ İLİŞKİLERİ ...

03 Aralık 2021 - 00:44Yanlış hatırlamıyorsam 2006 senesi idi.
ABD Büyükelçisi Wilson Ankara’ya yeni atanmıştı.
MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi Şubat ayında ziyaret etmek istemişti, Sayın Bahçeli "Acele etmesinler diğer partileri gezsinler sonra bana gelsinler." demişti.

MHP, Mayıs gibi Amerikan elçisine istediği randevuyu vermiş ve görüşme oldukça elektrikli bir ortamda geçmişti. Bu görüşmede Wilson, Bahçeli’ye, “İktidardan şikayetçi olduğunuz konular var mı?” sorusunu yöneltmiş. 

Wilson’ın sorusu üzerine Sayın Bahçeli hoşnut olmadığı durumlarda her zaman yaptığı gibi kaşlarını çatmış ve önce Amerika'nın Ortadoğu politikalarını ve PKK ile ilişkisini sert bir dille eleştirmiş, Türk Askerine çuval geçirme hadisesinin hesabını sormuş ardından “Takdir edersiniz ki, yabancı bir devletin büyükelçisi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin iktidarını konuşmam veya sorun iletmem mümkün değildir!” demiş ve görüşmeyi sonlandırmıştı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli tüm konuşmaları kayıt altına aldırarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na da  göndermeyi ihmal etmemişti.

Bir süre sonra Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle’un da ziyareti olmuştu. O da Devlet Bahçeli’yi tanımayan ve diğer partiler ile aynı kefeye koyan Wilson gibi, “İktidarla olan problemleriniz nedir?” diye sorma gafletine düşmüştü. Devlet Bahçeli de kelimesi kelimesine Wilson’a verdiği yanıtı, Doyle’a da tekrarlamıştı. 

Yine kayıt altına alınan konuşmaları Dışişleri Bakanlığı'na göndermişti.

O dönem yönetime hakim olan AKP iktidarını hergün eleştiren Bahçeli, muhalefette olmasına rağmen işte böyle adı gibi ilkeli Devlet adamıdır.

Şimdikiler gibi kapı ardında kayıt tutulmadan hiçbir büyükelçi ile konuşma yapmaz, ülkesini çekiştirmezdi.

Bir süredir yabancı büyükelçiler Millet İttifakı partilerini kapı komşusu yaptılar. 

Devlet ciddiyetinden uzak başbaşa yapılan bu konuşmaların kayıtları tutuluyor mu? 

Dışişleri Bakanlığına bu kayıtlar teslim ediliyor mu?

Türk Milleti'nin bir ferdi olarak merak ediyorum. 

Lütfen kamuoyuna açıklar mısınız?

Yabancı büyükelçiler ile ne konuşuyorsunuz?


Leyla DÜZEL...

YORUMLAR

  • 0 Yorum