Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
İrfan ERMİŞ

İrfan ERMİŞ

ermis@haberpars.com

Dostluk Bende Kalsın

13 Nisan 2021 - 21:39

Bu gün bir dostum şöyle bir soru sordu; “İrfan abim uzun yıllar siyasetle ilgilenirsin, yazılar yazar, haberler yaparsın. Adaylar ve partilerle ilgili ciddi analizlerini okuduk yani mesleki ve siyasi tecrübene güvendiğim için soruyorum. Bir başkan bir, iki, üç, dört, beş hatta altı kez nasıl, neden ve niçin seçilir?” 

İşte soru bu.
Bu soruya adam gibi dost doğru cevap versem, kıracaklarım üzeceklerim olur endişesi ile yutkundum, söylemem gerekeni söyleyemeden eveleyip, geveledim ve o anda aklıma Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün geldi. Soruyu soran arkadaşa dedim ki, bunu öğrenmek istiyorsan Büyükçekmece’den her hangi birisini ara ve ona sor; “Siz altı dönem Hasan Akgün’e neden niçin niye oy verdiniz?”

‘Büyükçekmeceliye sor’ dedim. Dedim çünkü alacağı cevabı biliyorum. Büyükçekmeceli diyecek ki; “Dostum biz altı dönem Hasan Akgün’e oy veriyoruz çünkü Sayın Başkan yola çıktıklarını yolda satmadı ya da yola çıktıklarını yolda buldukları ile değiştirmedi hatta yolda bulduklarını da eledi eledi samimi gördüklerini de koluna taktı! Demem o ki yola çıktıkları ile birlikte, gücüne güç katarak altı dönem seçildi.” 

Yukarıda ki soruya her Büyükçekmeceli aynen böyle cevap verirdi ve bunu aynen dillendiriyorlarda. İşte sırf bu yüzden Hasan Akgün “Vefalı Başkan” olarak anılır. 
Bundan üç seçim öncesi yani 31 Mart 2009 yerel seçimler öncesinde Sayın Akgün’ün gazetelere verdiği bir demeci bile var (arşivlerde) “7. Kez bile aday olacağım ve kazanacağım.” Altıyı gördüm, yediye yaklaşık üç yıl kaldı ben görebilirmiyim 

bilemiyorum ama bu günden bir tahminimi sizin için söyleyeyim 7. kez aday olur ve seçimi alır. Şu anki siyasi faaliyetler bunu gösteriyor. AK Parti derlenip toparlanırsa ‘Cumhur ittifakı’ devam eder MHP’de hiç oy kaçırmadan ittifakın adayına sahip çıkarsa, Hasan Başkanın işi biraz zora girer. Dikkat edin özellikle altını çiziyorum ‘Biraz zora girer’ diye. Tepecik'ten aşağıya doğru baktığım zaman manzara bu...

Küçükçekmece’de yeni Başkan, Avcılar’da yeni Başkan, Esenyurt’ta yeni Başkan, Beylikdüzü’nde yeni Başkan, Çatalca’da ve Silivri’de yeni başkan. 
Bu kıymetli altı ilçenin altı kıymetli belediye başkanının ilk dönemleri ve ilk belediye deneyimleri!

Pandemi ve içinde bulunduğum sağlık sorunlarımdan dolayı gezip tozma eskisi gibi sokaklara hakim olma imkanım yok ama bol vaktim olduğu için internetten, sosyal medya denen mecralardan okuyor, konuları irdeliyorum ve eşi dosttu telefonla arayıp, kendimce bilgi sahibi, fikir sahibi olabiliyorum. Elbette yüz yüze bire bir görüşmeler daha sağlıklı oluyordu ama internetten de bayağı fikir sahibi olabiliyorum. 

Sayın beyler, sevgili yeni başkanlarım, siyasette ve gazetecilikte tecrübeli bir dosttunuz olarak sizi uyarmış olayım. Sokak sizden hiç hoşnut değil hatta sağınızda solunuzda sizlerle yola çıkanlar bile kendilerini ‘Satılmış kandırılmış’ hissine düşmüşler! Bunu ben yattığım yerden görüyorum siz yanınızdaki insanların kırılan kalplerini, incilen gururlarını yüz ifadelerine bakarak görmüyormusunuz?
Sakın şöyle düşünmeyin, ‘Oturduğu yerden uyduruyor’ vallahi uydurmuyorum ve dertlilerle dertleşiyorum yani ben bu yazıyı boşuna yazmıyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum