Reklam
Reklam
İbrahim Erdem KARABULUT

İbrahim Erdem KARABULUT

Gazateci- Yazar TV Proğramcısı
[email protected]

MİLLET İTTİFAKI NEREDESİNİZ?...

29 Kasım 2021 - 22:06 - Güncelleme: 08 Aralık 2021 - 23:25


Tutturmuşsunuz bir " erken seçim"  hepinizin ağzında sakız gibi çiğneniyor. 

Millet ittifakı olarak neredeyse ağız birliği yapmışcasına hepiniz aynı telden erken seçim için çaba göstermektesiniz.

Direnen Cumhur ittifakı ise "seçimler ne olursa olsun zamanında yapılacaktır" diye diretiyor.Sonuç kısır bir döngü içerisinde Millet ittifakı seçimde seçim derken Cumhur ittifakı seçim meçim yok diyor.

Artan dolar ve domino etkisiyle gelen zam furyası karşısında millet kıvranırken muhalefet seçim talebini yineliyor, İktidar üzerine basa basa seçim zamanında olacak diye diretiyor.
Olan yine millete oluyor.

Daha henüz millet artan doların ve yüksek gizli enflasyonun tokadını yemedi. Doların fırlamasıyla başta benzin olmak üzere neredyse yansımayan gıda ürününün kalmadığı bu durumu yıl sonunda bugünleri mumla arayacağımızda anlayacağız.

Aslında artan doların ve yapılan zamların daha henüz ucu dahi batmadı.
Dolar 7-8 Lira bandındayken yapılan anlaşmalar, alınan siparişler, ithalat ve ihracat yansımasını henüz zam olarak görmeyen toplumumuz yıl sonunda çarpılacağı zamları gördüğünde asıl büyük şaşkınlığı yaşayacak.

Türk lirasının dolar karşısında kızgın saca düşmüş kar tanesi gibi eriyişini izlediğimiz bu günler henüz çok iyi ve yıl sonunda arayacağımız bugünler iyi günlerimizdi diye aradığımız günler olacak.

Cebimizdeki paranın eridiğini ve alım gücünün kalmadığını ilk etapta anlayanlar kiracılar oldu.  1000 Dolar karşılığında oturdukları evlerde 7 veya 8 bin liraya denk gelen kirayı iki ay gibi kısa sürede 13.000 bin lira olarak ödeyenler yaşadı.

Türkiye'yi ekonomik olarak ayakta tutan İstanbul'da ev kiralayabilmek neredeyse imkansız bir hal aldı. Kiracı olarak oturanlar ise artan aşırı kiralar nedeniyle oturdukları evlerde %100 yapılan zamlara boyun eğmek zorunda kaldı.

En kötü dayreyi dahi asgari ücretin artık karşılayamadığı bir durumu yaşayan toplumumuzu iktidar ve muhalefet birlikte görmelidir.

Buna çözüm için muhalefetin seçim isteme yerine seçim olmuş ve kendisi kazanmış gibi bu konudaki plan ve projesini iktidarla paylaşmalıdır, planın uygulamaya sokulmasını sağlamalıdır.

Ben iktidar olursam asgari ücreti 10 bin lira yapacağım, ev kadınlarımızı asgari ücretten maaşa bağlayacağım vb. binlerce vaad artık milletin aldanacağı vaad değil.

Millet yokluk ve yoksullıkla boğuşurken iktidar ve muhalefetin acil eylem planlarını açıklayarak harekete geçmelidir. Muhalefetin ürettiği her önemli uygulanabilir projesi muhalefetin hanesine yazılacağı gibi, seçim seçim diye il il yapılan seçim mitingleride muhalefeti çok acı bir hüsrana uğratabilir.

Ülke ekonomisinin devlet aklına ve siyasilerin birlikteliklerine ihtiyacı yarın alınacak seçim kararından daha acil olarak beklemektedir.

Zaman seçim çekişmesi ile ülkeyi germe zamanı değildir.
Zaman , İktidar ve muhalefetin birlikte üreteceği ekonomik sıkıntının milletin üzerinden biran önce atmasını sağlamanın zamanıdır.


İbrahim Erdem Karabulut.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum