Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
İbrahim Erdem KARABULUT

İbrahim Erdem KARABULUT

Gazateci- Yazar TV Proğramcısı
info@haberpars.com

En Yalancı Gazete Cumhuriyet...

01 Kasım 2020 - 14:52

Yalancı Cumhuriyet Manşetten “İktidarın yasaklama çabası Cumhuriyetin 97. Gurur yılı coşkusunu engelleyemedi” diye attı. 
Aklıma daha önce atılan bir manşet geldi. 

 Mecliste 550 Milletvekili olduğu dönem yaklaşık 100 Milletvekilinin katılmadığı genel kurulda yapılan bir oylamada mevcut 450 Milletvekillerinin oylamaya oy çokluğu ile 311 oy ile geçirdiği yasa için utanmadan atılan “311 el kaosa kalktı “manşetini hatırlattı. 

Bu ülkede matematik profösörlerini dahi şaşırtan manşet için utanmamış ve bu manşetin arkasında durmuşlardı. 

Bugün iktidarın her yönüyle desteklediği Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Anıtkabir programına başta Cumhurbaşkanı olmak üzere eksiksiz katılan siyasi parti lider ve temsilcileri ile kutlanırken İktidarın engellemeleri diye manşet atmak ne demektir. 

Yine Cumhurbaşkanının Külliyede verdiği Resepsiyona bu yaşanan Covit 19 Corona Virüs günlerinde binlerce kişi katılırken ve en iyi şekilde bu özel günümüz olan Cumhuriyet kutlamalarına “İktidarın yasaklama çabası Cumhuriyetin 97. Gurur yılı coşkusunu engelleyemedi” manşeti neden. 

Siyasi partilerin kapısına kilit vurulduğu, hiçbir dernek genel kurulunun yapılamadığı, maçların seyircisiz oynandığı, meclisimize ziyaretçilerin alınmadığı, eğitimin yapılamadığı, birçok kamu kurum ve kuruluşunun tam kapasite ile çalışamadığı, birçok işyerinin açılamadığı bir dönemde Cumhuriyet Bayramı'nı iktidarın engellemeye çalıştığını manşet atarak kamuoyunu yanıltmak neden? 

Adı Cumhuriyet olan sadece isimden ibaret bu gazetenin amacı ülkemizde huzursuzluğu ön plana çıkarma girişimi karşılık bulmamıştır. 

Adı Cumhuriyet olan bu gazetenin halkı aldatmaya yönelik çabası boşa çıkmıştır. 

Adı Cumhuriyet olan fakat Cumhuriyet ilke ve faziletlerinden en çok yararlanma adına iki yüzlü tavırları ile sürekli Türkiye Cumhuriyeti zararına çalışan adı Cumhuriyet olan bu gazete sadece kendi çıkarlarını düşünmek adına bu tür manşetler vermektedir. 

Adı Cumhuriyet olup Cumhuriyet Bayramı'nda kasasını doldurarak Cumhuriyet Bayramı'nı kutlama adına kasasını doldurma bayramı yaşamıştır. 

Buna yüzlerce CHP ilçe belediyesi maddi destek vererek adı Cumhuriyet olan bu gazetenin kasasını doldurmuştur. 

Bazı İl ve İlçe belediye başkanları İl ve İlçelerinde bulunan yerel gazetelere destek vermezken Cumhuriyet gazetesine Başta Beylikdüzü,Tarsus, Ataşehir, Odunpazarı, Aydın, Eskişehir, Menemen, Kuşadası, Edirne, Kadıköy, Uzunköprü, Küçükçekmece, Esenyurt, Ankara, Kartal, Çaycuma, Nilüfer, İstanbul, Mersin, Atakum, Kırşehir, Efeler, Bakırköy, Antalya, Büyükçekmece, Mudanya, Muratpaşa, Hatay, Devrek, Sarıyer, Adana, gibi belediyeler Tam, Yarım ve çeyrek sayfa kutlama ilanı ile destek olmuşlardır. 

Bu il ve ilçe belediye Başkanlıkları bu ilan paralarını kimin kasasından ödemişlerdir. Halkın vergilerini Cumhuriyet kutlamaları için harcasalar ne halk ne o bölgenin yaşayanı rahatsız olmaz. 

Kendi ilçe etkinlikleri içinde bu reklama verilen ücretin 10 katı harcansa il ve ilçe sakinleri asla şikayetçi olmaz. 

Şimdi basın ve medya içinde yıllarca bulunan biri olarak soruyorum Efeler belediye başkanı ve Odunpazarı belediye başkanı Ülke genelinde yayınlanmakta olan bir gazeteye maddi destek vermek dışında bunun tanıtım ve kutlama amaçlı olduğunu söylerse kim inanır. 

En önemli konu ise bu belediyelerin ödediği hatırı sayılır paraların karşılığı çöp oluyor. 

Yalancı Cumhuriyet Gazetesinin Attığı Manşeti tekrar edeyim ve paraların nasıl çöpe gittiğini açıklayayım. 

Neydi Manşet:” İktidarın yasaklama çabası Cumhuriyetin 97. Gurur yılı coşkusunu engelleyemedi” Bu palavra manşet niçin atılmıştı? 

Pandemi Covit 19 Corona Virüs nedeniyle birçok etkinliğin yapılamaması. Buna Siyasi parti İl ve İlçe başkanlıklarının birçok ilde kapılarını kapatmış olması. 

İşte bu İlçelerimizden sadece bir örnek vermek gerekirse 29. Ekim Cumhuriyet Bayramının kapalı olduğu gün Başakşehir CHP ilçe başkanlığına gönderilen ve parası yukarıda saydığım il ve ilçe belediye başkanlıklarınca ödenen 1000 Adet Cumhuriyet gazetesi 30 Ekim olmasına rağmen hala kapalı CHP Başakşehir ilçe başkanlığının kapısı önünde durmaktadır. 

     
Yer Başakşehir CHP.1000 Adet Gazete Tarih 30 Ekim Gazeteler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Gazetesi.

Şimdi halkın cebinden vergi olarak alınan paraların Ülke genelinde yayınlanan yalancı Cumhuriyet gazetesinin kasasını doldurmaktan başka ne işe yaramakta. Aynı olay mevcut birçok il ve ilçe başkanlığında aynı. Hatta parayı veren ilçe belediye başkanlıklarına İlçe siyasi temsilciliklerine gönderilen gazetelerin akıbetinin tamamı Başakşehir CHP ilçe başkanlığı gibi. 

Bölgelerinde adı yerel yönetim olan yerel ilçe Belediye başkanlıklarının yeri geldiğinde borç batağındayız, Devlet yerel yönetimlere gerekli maddi yardımı sağlamıyor. CHP Belediyeleri İller Bankasından devletten gerekli desteği görmüyor, işçilerimizin maaşını ödeyemiyoruz diye feryat ederlerken kendilerinin yerel yönetim olarak bulundukları yerlerdeki yerel gazeteleri destekleme adına bir kuruş vermekten imtina ederlerken Ulusal gazete olan Yalancı Cumhuriyet gazetesine hoyratça yapılan bağışları kim nasıl anlatabilir. 

İç işleri bakanlığının bu reklam adı altında tanıtım formalitesi olarak gösterilen savurganlığa ilçe yerel yöneticilerinin bu usulsüz tutumuna dur demek için yerel yönetim olan belediyelere nasıl bir yaptırım uygulayacağını hala düşünüyorsa bu düşünme zamanı gelmiş ve geçiyor. 

Bu savurganlığa son verilmeli ister iktidar partisi olsun ister muhalefet toplumun yaşadığı ekonomik sıkıntı içinde kavrulduğu günlerde, Elektrik su faturasını düşündüğü bir zaman diliminde hükümet bu savurganlığın, kılıfına uydurulmuş kayırmacılığın, el altından desteklenen bu yolsuzluğun hesabını sormalıdır. 

Yalancı Cumhuriyet gazetesi ise Cumhuriyete sahip çıkıyoruz palavraları ile CHP İl ve ilçe belediye başkanlıklarını sömürmeyi terk etmelidir. 

Örnek vermek gerekirse; Gazetecilik ahlak kuralları içerisinde hareket ederek Efeler ilçe belediye başkanlığı böyle bir ilanı kendisi dahi vermek istemiş olsa dahi “Bir dakika siz küçük bir ilçe belediye başkanlığısınız, bütçeniz sınırlı, ayrıca vereceğiniz para oradaki yerli halkın vergileridir, bunu yapmamalısınız,” demesi gerekir. 

Ahlaksızca manşet atan Yalancı Cumhuriyet gazetesinde böyle erdemli bir duruş göstermesini beklemek biraz saflık olur. 

Kalın Sağlıcakla. 

İbrahim Erdem Karabulut. 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum