Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
İbrahim Erdem KARABULUT

İbrahim Erdem KARABULUT

Gazateci- Yazar TV Proğramcısı
[email protected]

ADALET GELMELİ

24 Nisan 2020 - 04:11

Dünya ölümlü dünya, her canlı ölümü tadacaktır.
O halde kim bu dünyada kalıcı bir eser bırakırsa ancak onunla anılır. Arkasından anılacağı eser iyi olursa iyi, kötü olursa kötü olacağı gerçeği yıllardır bilinir.

 Hal böyle iken, TBMM içinde adaletin tam tecelli etmesini sağlayan kişi veya kişiler ülkelerine kalıcı bir eser bırakmış olurlar. Bu görsel olmamakla beraber, bir görsel eserden daha çok akıllarda kalacaktır. 

Ülke genelinde başta politikacıların arzuladığı, siyasilerin daima huzursuz olduğu meclis aritmetiğindeki adaletsizlik düzeltildiğinde tüm ülkenin yaşam boyu minnettar kalacağı bir eser olacaktır.
Herkesin merak ettiği bu adaletsizliği kısaca hatırladığımızda, herkesin evet bu adaletsizlik hakikaten düzeltilmelidir diyeceğiniz kadar önem arz etmektedir.

Şimdi siyasi partilerimizin yıllardır %10 barajından rahatsızlığı ortadadır.
Kurulmuş olan yaklaşık 85 siyasi partinin meclisteki beş parti dışında kalan 80 partinin kabusu olan baraj bir şekilde acilen adaletli şekilde düzeltilmelidir.

 Adalet mutlaka tez elden tecelli ettirilmelidir.

Meclise girmek için %10 Barajı aşan parti en az 40 millet vekili alarak kendisini meclis içerisinde grup kurmuş bir vaziyette bulurken %9.9 alan bir partinin mecliste bir millet vekili ile dahi temsil edilememesi hangi mantığa uygundur, ne kadar adil bir kuraldır. Bu kabul edilecek bir kanun, kural, kaide olarak kabul edilir mi?
Neden hiç olmazsa %9 oranında oy alan bir parti hiç olmazsa aldığı yüzdelik oranında meclise girmez.
Yani %9 oy alan bir parti en azından 9 millet vekili ile neden mecliste temsil edilmez. Bir parti ülke genelinde %2 oy almışsa neden 2 millet vekili ile Türkiye genelinde oy veren insanımızın iradesini mecliste temsil edemezler.

Barajı aşamayan siyasi partiler aldıkları yüzdelik oyuna göre meclise vekil göndermiş olsalar mevcut millet vekili sayısı 600 iken dağılım ancak 30 millet vekiline eş değer olur buda ülke genelinde herkesin, her kesimin mecliste temsil ediliyor olması anlamı taşır, Adalet yerini bulmuş olur.

İstenmeyen parti HDP diyelim ki, %9 oy aldı alacağı vekil sayısı 9 millet vekili olarak kalır. Ne CHP omuz verip ben meclise taşıyayım diye uğraşır nede gizli pazarlıklarla bölgelerde ittifak yapılır.

Şimdi Babacanın kurduğu parti %9 oy alırsa Davutoğlu'nun partisi % 8 oy alırsa HDP teröre bulaştığı kesin olduğu kanıtlandığından dolayı % 7 oy alırsa İYİ parti veya MHP %10 barajını aşamaz ise Sadet, BBP, Yeniden Refah, Vatan Partisi, vs %1 alarak dışarıda kaldığında toplamda %40 seçmenin oyunun dışarıda kalıp meclise girmemesi nasıl bir adalet anlayışına sığar. 

Aslında o dışarıda kalmış olan % 40 olan Ülke genelindeki oylar, şu meclis aritmetiğine göre 600 vekilin % 10 dahi olmuyor.
O halde derhal meclis aritmetiğinin düzeltilmesi için siyasiler mutlaka bu konuda adım atmalıdır.
Her siyasi partinin dillendirip seçim sistemimiz kötü diye eleştirdiği sistemi değiştirmek için tek bir adım dahi atmadıkları ortada iken hiç olmazsa seçimler daha ortada yokken bu meclis aritmetiği düşünülerek ülke genelinde her seçmenin temsil edileceği bu sisteme geçmek için özellikle cumhur ittifakı bu konuda adım atmalı ülkedeki her kesimin takdirini almalıdır.

  Önce ülküm, önce ilkem, önce insanım diyenlerin ülke vatandaşlarının bu çağrısına kulak vermelidirler.
Hoşça kalınız...
İbrahim Erdem Karabulut

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum