Reklam
Reklam
İbrahim Erdem KARABULUT

İbrahim Erdem KARABULUT

Gazateci- Yazar TV Proğramcısı
[email protected]

ABD NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR.

01 Mart 2021 - 00:00 - Güncelleme: 01 Mart 2021 - 00:09

Anlamaya çalışıyormuyuz?
Önlem Alıyormuyuz?
Tedbirlerimiz Nedir?
İktidarın Bir Planı Varmı?
Siyasi Muhalefet Neden Bu Konuda Hükümete Destek Vermiyor?

Adı Üstünde (ABD) Amerika kıtasında bulunan devletler topluluğunun oluşturduğu Birleşik devletler topluluğu.

Bu devletler arasında açlık sınırıyla boğuşan ülkeler olduğu halde dış politikada bağlı oldukları yönetime yani Beyaz Saraya ölümüne bağlılar.

Bu nedenle beyaz saray açlık sınırı ile yaşayan ülkelerin olduğu devletler topluluğunun bütçesinden 2021 yılı için savunma sanayiine 750 milyar dolar ayırdı.

Tüm verilerin ve yayınlanan raporların bellirttiği çöküş başladı. ABD'de hergeçen gün evsizler artıyor raporları görmezden geliniliyor. 

Bu gerçekler ortadayken ABD Gücünü bir olmaktan, birlikten alıyor.

Bu gücünü son 50 yıldır Asya ve Afrika'da bulunan devletlerin kanını emerek bölgeyi kan gölüne çevirerek savunma sanayine harcadığı paranın yüz katını kazanıyor.

Bununla yetinmediği gibi onları ekonomik olarak sömürmeye devam ediyor.

Ekonomisini kendi güdümüne bağladığı gibi yeraltı kaynaklarındaki zenginlikleri işletme görevinide kendi ülkesindeki şirketlerin kontrolüne geçiriyor.

ABD bu gücünü bölgede bölgenin jandarmasıymış gibi kullanıyor güçlü olmayan bu irili ufaklı devletler düştükleri bu sıradışı işgalden kurtulmaya çalışsada bu yüz yıllarca sürüyor.

Çok yakın tarihten örnek vermek gerekirse Libya, Irak, Suriye en rahat gözlemlenecek ülkelerdir.

Biraz daha uzak dönemi örnek vermek gerekirse Mısır ,Fas,Tunus,Cezayir örnekleri verilir.

Himaye eden farklı ülkelerdi diye Fransa, İngiltere, İtalya diye düşünülsede sonuç itibariyle Ağabeyin ABD olduğu onun inisiyatifi ile sömürülecek ülkelerin bellirlendiği gerçeği inkar edilemeyecek kadar net ve gerçektir.

Akıl hocasının İngiltere yani derin İngiliz yapısı diye konuşulsa da konunun bu tarafı sürekli tartışmaya açıktır.

Haçlı ruhu diye konuşulan konunun dahi arkasındaki gücün ABD olduğu kuşkusundan bahsedilmesi dahi abesle iştigal olur.

Kısacası şuan okyanus ötesi başka bir kıtada bulunan ABD diğer kıtalara demokrasi adına, insan hakları adına müdahale ettiğini gücünü kullanarak ifade edip girdiği hiçbir ülkeye demokrasi ve insan hakları götürmediği gibi işgal ettiği ülkede insanları insanlıktan çıkardığı gerçeğini dünyanın hangi ülkesi bilmiyor.

Son dönemlerde Türk devletlerinin biraz olsun birbirleriyle ticari ve siyasi birlikteliğe girmesi son Ermenistan işgalindeki karabağ toprağınının tekrar işgalden kurtarılması için Ülkemizin verdiği desteğin ABD tarafından hiç hazmedilmediği ortadadır.

Daha başkanlık koltuğuna oturmadan seçilmiş olan  ABD Başkanı Biden'in Türkiyede muhalefeti destekleyerek mevcut hükümeti devireceğini ifade etmesi yenilip yutulacak bir şey değildir.

Türk devletinin ve Türk hükümeti ile Türk milletinin gözünün içine baka baka Suriye ve Irak sınırında PKK-YPG-PYD-PEJAK gibi terör örgütlerine verdiği (Ücretsiz) silah bir devletin ihtiyacını karşılayacak kadar çok olduğunu kim bilmiyor.

5 Bin tır yüklü silah ve bu silahlarda kullanılacak mühimmat nasıl oluyorda hiçbir bedel alınmadan verilebiliyor.

işte yukarıda belirttiğim gibi bir türk atasözü ile yanıt vermek gerekirse " Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez" misalidir.

Türk milleti Devleti ile hükümeti ve muhalif siyasileri ile içeride tartıştıkları bir fındık kabuğunu doldurmayan meselelerle zaman kaybederken ABD boş durmuyor.

Türklerin Turan hedefi olduğunu Asyada kontrolü ele geçirip Rusya'yı yok edecekler diye ajanlarının neredeyse büyük bölümünü Rusya coğrafyasına dağıtarak Rus Lider Putin ile Türkiye'nin arasını açmaya çalışma faaliyeti sürdürürken İslam coğrafyası adını verdikleri ortadoğu'daki Ülkeleri ise Erdoğan'ın Osmanlı hayali var sizi tekrar yönetmek istiyor propagandası yaptırıyor.

Güney Kıbrıs'ı Yunanistan kontrolünde Akdenizde bir üs haline getirirken komşumuz Yunanistan'ı ise işgal ettiği Ege denizindeki adaların kendisine ait olduğunu ve Yunanistanın haklılığını ifade ederek işgal altındaki adalara akla hayale gelmeyecek bir silah yığınağı yapıyor.

Rusya lideri Putin ise ABD planlarını her ne kadar bilsede Rusya içerisindeki muhalefetin ABD tarafından kontrol edilerek Putin'e muhalefette Türkiyenin hiç aklından geçirmediği planlarının olduğunu söylemeleri ikna olacağı anlamı taşımasada sonuçta mide bulandıran bu faaliyetlerin olduğu bilinmelidir.

Türkiyenin kıskaca alınıp büyümesi ve yürümesini engellemek için oynanan oyunların, kurulan kumpasların, sinsi planların farkında olması gereken muhalefet kısır bir döngü içerisinde virüs yönetilemiyor, okullar açılamıyor, sağlık yerlerde, 28 şubat bu hükümeti iktidara taşıdı, yokluk ve yoksulluk diz boyu, Fetö sizi nasıl aldattı, 15 temmuz hain kalkışması kontrollü darbeydi, Rüşvet yolsuzluk, yandaş medya, vs başlıklarıyla havanda su dövüyor.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi kendilerine bir koltuk sadece bir koltuk alabilmek için siyasi partilerin mantar gibi her gün farklı kişilerle kurulması aklın alacağı bir şey değil.

İçeride yapılan muhalefetin dahi sıradanlaştığı ülkemizde dış politika ile ilgili Hükümet dışında bir siyasi partiden ses çıkmaması bu millet adına kötü bir şanstır.

ABD içerisindeki sıradan şirketlerin yöneticilerinin dahi ülkemiz adına açıklamalarda bulunduğu bir dönemde bizim muhalefetin ülkemiz yararına mevcut hükümetle birlikte tek ses olmamaları şaşkınlık vericidir.

Doğu Akdeniz içerisinde oynanmak istenen oyunu siyaset yapmakta olan ve siyaset yapan her parti ve her bir vatandaşın dikkatinden kaçmaması gerekir.

Hükümetimiz tüm bu oyunlara karşı Türk silahlı kuvvetlerimiz ve savunma bakanlığı bütçemize 60 milyar dolar aslan payı ayırmış olsada birlik beraberliğin topyekün olunmadığı ülkemiz kaybetmeye mahkum olur.

Kaybettiğimiz ülkemiz bir Suriye, Bir Irak, Bir Libya örneği halihazırda karşımızda ayna gibi duruyorken Muhalefet ve siyaset yapan her bir bireyin sevselerde sevmeselerde dışarıya karşı birlik beraberlik içinde hareket etmesi kaçınılmaz bir gerçektir.

Ülke içerisinde yapılan havanda su dövme muhalefetini nasıl yaparsanız yapın çok önemli değildir.

Dış politikada birlik içinde olunmadığı bu dönemde Türk cumhuriyetlerinin vebalini kaldıramazsınız.

Yanı başımızda KKTC devletinin üzerine oynanan oyunu anlamak için siyasetçi olmaya gerek yokken siyaset yapıyorum diyenlerin tek kelime ifade edememeleri anlaşılır birşey değildir.

Bir ve iri olmadığımız takdirde içinde siyaset yapılamayacak bir ülke durumuna düşmemek için yakın komşularımıza bakmaktan imtina etmemeliyiz...

ibrahim Erdem Karabulut.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum