Reklam
Reklam
Gazeteci- Linda Gözde Karasu

Gazeteci- Linda Gözde Karasu

gozde@haberpars.com

İSTİFASININ NEDENİ REZA ZARRAB VE ÜÇ DAMAT ORTAKLIĞI MI?.

11 Kasım 2020 - 10:27 - Güncelleme: 21 Kasım 2020 - 11:49

ALBAYRAK İSTİFASININ GERÇEK NEDENİ REZA ZARRAB VE ÜÇ DAMAT ORTAKLIĞI MI?
İran ve Türkiye vatandaşlıklarına sahip olan Zarrab, Türkiye’de faaliyet gösteren Royal Holding’in sahibi olarak biliniyor.
ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların delinmesiyle suçlanan Reza Zarrab, ABD’de Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’ya karşı açılan dava kapsamında yargılama süreci başlamadan savcılıkla anlaşarak suçunu kabul etmişti.
Özetle, köşeye sıkışan Zarrab, Türkiye'de ortaklık kurduğu siyasetçileri isim isim ifşa eden bir itirafçı olmuştu. Tüm olayların açığa çıkmasına rağmen, Trump ve Erdoğan'ın dirsek temasında olmasının ve bu soruşturmaların AKP'li siyasetçileri etkilememesinin bir nedeni olmalıydı..

KİM BU ÜÇ DAMAT ?
Dış basında yer alan iddialara göre: Trump'ın damadı, Erdoğan'ın damadı Berat bey ve Aydın Doğan 'ın damadı ticari bir ortaklık içersindeler.
Bir diğer ortak nokta ise bu uç damatın da ABD'deki Halk Bank yolsuzluk davası kapsamında yargılanıyor olmaları. Özetle, "Biden geldi; oyun bozuldu." deniyor.

BERAT ALBAYRAK ve MURAT UYSAL'ın GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLME NEDENİ ASLINDA KORUMAYA ALINMALARI MI ?

Bilindiği üzere, Reza Zarraf'ın hesap açtığı iki banka vardı: Aktif Bank ve Halk Bankası. Aktif Bankın o dönemki genel müdürü Berat Albayrak'tı.

Halk Bankasının ikinci adamı, Genel Müdür Yardımcısı ise Murat Uysal idi. Geçen zaman zarfında damat Berat Albayrak bakan, Murat Uysal ise Merkez Bankası'na müdür olarak atandı.

Trump yönetiminde ağır aksak ilerleyen kovuşturma süreci, başkanlık seçimini Biden'e kaptırmasıyla bu işin tüm ortaklarını atağa kaldırdı ve deyim yerindeyse, tehlike çanları çalmaya başladı.

Berat Albayrak'ın istifa sürecinden önce Londra'dan ev bakması haberleri de alelâde bir hazırlık olduğu iddiasını güçlendirir nitelikte.

DAVA DOSYASINDA "TERÖRLE İLİŞKİLİ KİŞİLERİN ya da ORGANİZASYONLARIN FONLANMASI ya da KARA PARA AKLAMA" SUÇLAMASI YER ALIYOR.

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların delinmesiyle suçlanan iş insanı Reza Zarrab'ın küresel para akışının gerçekleşmesi için kurduğu ağda, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası'nın, İngiltere merkezli Standard Chartered ve Almanya merkezli Deutsche Bank isimli bankaların da rol aldığı tespit edildi.

Dosya kapsamında, "Terörle ilişkili kişilerin ya da organizasyonların fonlanması ya da kara para aklama." suçları da var.

Dosya bir hayli kabarık.
Konunun temasına bakınca:
"Şimdi korku dağları sardı.

Damat Albayrak ve Murat Uysal'ı korumak için görevden uzaklaştırdılar. " desek yanılmış olmayız değil mi?

Yorum siz değerli okurların..


Linda Gözde Karasu...

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum