Reklam
Reklam
Gazeteci- Linda Gözde Karasu

Gazeteci- Linda Gözde Karasu

gozde@haberpars.com

ERGENEKON DEYİP GEÇMEMELİ, FELAKETİN BAŞLANGICIYDI

30 Haziran 2020 - 00:28

Şanlı Türk Ordusu'na düzenlenen ERGENEKON KUMPASI neden felâketin resmî başlangıcıydı ? 

ABD'nin ERGENEKON KUMPASI ile ilişiği ne olabilirdi ?

Bu noktada skandal WİKİLEAKS Belgelerindeki ERGENEKON konusuna göz atmak gerektiği kanısındayım. 

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Pearson 6 Haziran 2003 tarihinde Ankara'dan Washington 'a şifreli bir rapor gönderiyor; ve ardından düğmeye basılıyor. İşte o rapor:
 
  "(Türk generaller) AKP'den seçilmiş Tayyip Erdoğan'ın davranışlarından büyük rahatsızlık duymaktadır." 

"Erdoğan güçlü bir müttefikimizdir. Generallerin bu tutumu Amerikan menfaatlerinin korunması açısından engelleyicidir." 

"Orgeneral Özkök'ün sadakatli duruşu sahiplenilmelidir."

"Muhalif generaller, Orgeneral Hilmi Özkök'ün çizgisine itiraz etmektedirler."

"Erdoğan kendisine desteğin devamı halinde ABD'nin bir müttefiki olarak Ortadoğu ve Irak dahil olmak üzere: Türk hava sahasını, kara ve demiryolları ile Mersin ve İskenderun limanlarını kullanımımıza açacağını taahhüt etmektedir. Ancak, Türk ordusundaki üst rütbeli subaylar tarafından sürekli engellenmek istenmekteyiz."

"Amerikan menfaatlerine karşı çıkan Org. Aytaç Yalman, Org. Şener Eruygur, Org. Çetin Doğan, Org. Hurşit Tolon, Org. Fevzi Türkeri, Org. Tuncer Kılınç ve Org. Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün talimatlarına uymadıkları gibi her an muhtıra verebilirler."

"Bu bakımdan değerlendirildiğinde, güçlü bir medya grubunun oluşturulmasına acilen ihtiyaç duyulmaktadır."

Raporda adı geçen generallerden ikisi dışında, tamamının başına gelenlere milletçe tanıklık ettiğimiz bir süreçti ERGENEKON KUMPASI. Bunlardan biri Erdoğan'la Dolmabahçe Sarayı'nda yaptığı meşhur birkaç saatlik görüşmede saf değiştiren Org. Yaşar Büyükanıt'tı.

Diğeriyse dönemin AKP ve Cemaat'e yakın Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'le işbirliği yaptığı BALYOZ DAVASI kararında ortaya çıkan Org. Aytaç Yalman.

WIKILEAKS Belgelerinde geçen, ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Pearson Raporu incelenecek olursa; Şanlı Türk Ordusu'na kurulan kumpas için şu çıkarımlar rahatlıkla kavranabilir: 

-  Türkiye'nin ve bölgenin Amerikancı dönüşümünün (B0P PROJESİNİN) önündeki engelleri kaldırmaya yönelik bir siyaset planlamasıydı.
Nitekim başarılı olundu.

Erdoğan'ın birçok kere basından kendi ağzından BOP Projesinin Başkanı olduğunu söylediği görüntüler bugün halâ kayıtlarda mevcut değil mi? 

-AKP ile Fethullah Gülen Terör Örgütü arasındaki koalisyonun devleti ele geçirme projesiydi. Bunun en büyük kanıtı da ERGRNEKON gibi kumpaslarla görevden alınan vatansever ordu mensuplarının yerine atanan Fetö elemanlarının, AKP ve Fetö çıkarları ters düştükten sonra rol aldıkları 15 Temmuz Vakasıydı.

Nitekim, o ayaklanmanın jokerleri AKP - FETÖ işbirliğinde ordunun yönetimine atanmamış mıydı ? 

 Yine WIKILEAKS Belgelerine dayanarak, ABD - FETÖ - AKP ortaklığında toplumu teslim alma; bunun için dindar yapısı zedelenerek dinci çizgiye taşınmış bir ehlil, kinden beslenen, senci benci toplum yapısı oluşturma gayesi taşıdığı söylenebilir. Bu proje özellikle "Arap Baharı" akımına paralel geliştirildi de denenilir. 

ERGENEKON DEYİP GEÇMEMELİ, bir diktatörlük kurma eylemiydi; başarılı olundu..

Unutulmaması gereken tarihten önemli bir notla noktalamak gerekirse: Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Şanlı Kurtuluş Savaşını başlatana kadar, İngilizlere memleketin anahtarını teslim eden Vahdettin de, o zamana dek yaptığı projelerde başarılı olmuştu...
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum