Reklam
Reklam
Gazeteci- Linda Gözde Karasu

Gazeteci- Linda Gözde Karasu

gozde@haberpars.com

AYASOFYA KONUSUNDA HANGİ ERDOĞAN HAKLI ?

15 Temmuz 2020 - 00:57

   Ortak kültür mirası Ayasofya tarihini kısaca hatırlayalım: Doğu Roma İmparatorluğu’nun inşa ettiği en büyük kilise olan Ayasofya, 916 yıl kilise olarak ibadete açık kaldıktan sonra; 1453'te Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethiyle camiye çevrilmiştir.

Şanlı Kurtuluş Savaşı'yla İstanbul'u yeniden fetheden ATATÜRK ise; 1000 yıla yakın Hıristiyan, 500 yıla yakın Müslüman geçmişine saygıyla Ayasofya'yı ortak kültür mirası olarak görüp, 1935 yılında müzeye dönüştürme kararı almıştır.

Bizans ve Osmanlı dönemlerinin "eşi benzeri olmayan mimari başyapıtlarından biri'' olarak tanımlanan müze, 1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alındı. 1996'da ise Dünya Anıtları İzleme listesine alınarak,bu kurulun da katkı sunduğu fonla restore edildi.

BİR YIL ÖNCEKİ ERDOĞAN, AYASOFYA'YI CAMİİ OLARAK İBADETE AÇMAK KONUSUNDA,
BU OYUNA GELECEK KADAR İSTİKAMETİMİ KAYBETMEDİM DEMİŞTİ


AKP Genel Başkanı ve Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 Mart ayında Kanal 7 ekranlarındaki canlı yayında Ayasofya konusuyla ilgili, böyle bir oyuna gelecek kadar istikametini kaybetmeyen biri olduğunu söylemişti.

Başka ülkelerde bulunan binlerce camii olduğunu, Ayasofya ile ilgili bu tarz bir girişimin başka ülekerdeki bu camilere yönelik provokatif girişimlere neden olacağını vurgulamış; bu öneriyle gelenleri de eleştirmişti.

Dün Ayasofya'yı camii yapınca riske olacak olan başka ülkelerdeki müslüman ibadethaneleri bugün riske olmuş olmuyor mu o halde ?
Dünden bugüne ne değişti ?
Hangisine inanmalı ?
Erdoğan'ın daha önce Ayasofya ilgili sorularla ilgili bir başka eleştirisi de: '' Siz önce Sultanahmet'i, diğer yerleri doldurun.'' yönünde olmuştu.

Ayasofya ortak bir kültür mirası olarak yaşayacaktı nitekim.

Her açıdan mantıksızdı Ayasofya'ya dokunmak. Öyle vurguluyordu Sayın  Erdoğan.

ATATÜRK'ÜN LOZAN ANTLAŞMASIYLA KAPATTIĞI METROPOLİTİKLER,
ERDOĞAN DÖNEMİNDE AÇILDI.


Metropolit kısaca, Hristiyanlıkta bir bölgenin tüm kiliselerinden sorumlu başpiskopos olarak tanımlanır. AKP Bursa, Kütahya ve Isparta’ya metropolit atayarak metropolitikleri yeniden resen açmış olduğunu ilan etmiş oldu.

Hıristiyan nüfus olmamasına rağmen bu illere neden metropolit atandığına dair de bugüne kadar hehangi bir açıklama yapılmış değil.

Lozan Antlaşması'na aykırı gerçekleştirilen bu hamle ile ilgili bir soruşturma açılıp açılmayacağı konusunuysa şimdilik muamma.

BİR TARAFTA AYASOFYA ŞOVU,
ÖTEKİ TARAFTA AÇILAN VE KORUMAYA ALINAN SAYISIZ KİLİSE.


AKP döneminde 60 civarı kilise yapıldığı kamuoyundan, MHP ve CHP milletvekillerinin açıklamalarından da teyit edilmektedir.

Akdamar, Sümela gibi yılardır kapalı olan harabe kiliselerin restore dilerek ilk kez AKP hükümeti döneminde ayine açılması, Denizli’de AKP’li bir belediyenin bir camiyi, eskiden kilise idi gerekçesi ile kiliseye çevirmesi, koruma altına alınan 742 kilise ve yine 40.000 civarı ev şeklindeki kilise de olduğu söylentileri de Lozan Antlaşması kapsamına aykırılığı dolayısiyle tartışılan bir başka boyut olarak akıllarda soru işaretleri bırakmaktadır.

Hal böyleyken Ayasofya üzerinde yapılan gösterilerin sadece din üzerinden gündem yaratarak dikkatleri başka yöne çevirme politikasından başka hiçbir işlev görmediği aşikardır.

AYASOFYA BAHANE, KATARLILARLA TİCARET ŞAHANE

Gündem Ayasofya ile meşgul edilirken, halk Ayasofya'yı tartışırken AKP Hükümeti ile Katar Emiri ve Katarlı milyonerler arasındaki ticari ilişkiler tam seyrinde ilerliyor.

Katar Emiri'nin annesinin üzerine alınan binlerce dönümlük ''Kanal İstanbul Projesi'' güzergahındaki arazi birdenbire turizm + ticaret alanına dönüşüyor.

Daha bunu hazmedememiştik ki; gazeteci Celal Eren Çelik'in kaleme aldığı; ATATÜRK Havalimanı'nın da Katarlılara satıldığı haberi gündeme bomba gibi düşüveriyor.

Bilindiği üzere, yeni havalimanının da Katarlılara satıldığı haberleri kamuoyunda güncelliğini koruyan haberlerden.

ÇAYKUR da geçtiğimiz yıllarda Katarlılara satılmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da AKP döneminde Katarlılara 795.552 metrekare Türk Toprağının satıldığına dair açıklaması bulunmaktadır.

Peki; şimdi gelin siz okuyucular olarak kendiniz karar verin.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'mı haklı Yoksa AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan'mı?
Sahi kim, hangisi haklı?

Linda Gözde Karasu

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum