Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Filiz ÇELİK ŞAHİN

Filiz ÇELİK ŞAHİN

Biz Kadınlar.
filiz@haberpars.com

BİN YAŞA AZERBAYCANIM...

28 Mayıs 2021 - 20:27

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun..

"Azerbaycan'ın derdi bizim derdimiz, sevinci bizim sevincimizdir!"
Mustafa Kemal ATATÜRK

Azerbaycan Cumhuriyeti, Türk aleminde ve Müslüman doğuda ilk Cumhuriyet olması itibariyle başlı başına bir inkılaptır ve ilk diplomatik teşebbüsü,  Osmanlı İmparatorluğu ile olmuştur.
Osmanlı İmparatorluğu, Bakü’nün kurtuluşu için Azerbaycan’a Kafkasya İslam Ordusu adı altında askeri kuvvet göndermiş bu kuvvet Gence’den Bakü’ye kadar ilerleyerek geçtikleri güzargahları Ermeni Taşnak, Menşevik ve Bolşevik gibi düşman güçlerden arındırmış ve Azerbaycan ordusuna yardım etmiştir.
Türk ve İslam Dünyasının ilk Demokratik Cumhuriyeti olan Azerbaycan Cumhuriyeti, milli ideal sahibi olan fedakar bir ulusun yorulmak bilmeyen gayretlerinin parlak bir ürünüdür. 28 Mayıs 1918 nesillerin tahayyül ettiği ve ecdadımızın uğrunda can verdiği Azerbaycan’da Cumhuriyet idealinin gerçekleştiğinin önemini arz eden tarihi bir gündür.

Türk ve İslam Dünyasının ilk Demokratik Azerbeycan 
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 103. yılı Kutlu Olsun. Azerbaycan’ın Rus zincirini kırdığı bu tarihi günde Azerbaycan istiklali uğrunda canını ve kanını esirgemeyen Kafkas İslam Ordusu’nun ve Anadolu’nun kahraman Mehmetçikleri ve
Lider Mehmet Emin Resulzade’yi, Ebulfez Elçibey’i ve Azerbaycan’ımızın bağımsızlığı uğruna dar-i bekâ sonsuzluk yurdu ebedîyete irtihal eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet, hürmet ve saygı ile anıyorum. Mekânları cennet , mâkâmları âli, menzilleri mübarek  olsun.Cenab-ı Hâk cennetinde cemaliyle müşerref eylesin.

“Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez”
(M.E. Resulzade)

YORUMLAR

  • 0 Yorum