Filiz ÇELİK ŞAHİN

Filiz ÇELİK ŞAHİN

Biz Kadınlar.
filiz@haberpars.com

27 Mayıs İHTİLALİ KINANMALIDIR...

28 Mayıs 2021 - 17:53

27 Mayıs Askeri Darbesini Kınıyorum

Ülkemizde demokrasi ilk olarak 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi’yle sekteye uğratılmıştır. Türk siyasal hayatında darbeler kalıcı izler bırakmıştır. Her darbe bir öncekinden daha acımasız bir şekilde yapılmıştır. Darbelerin hayata geçirilişi ve sonuçları birbirinden farklı olmuştur ve ülkemize ekonomik,
sosyolojik ve siyasi zararlar vermiştir.
27 Mayıs 1960 tarihi milli ve millet iradesine karşı yapılmış ilk askeri darbe ve Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak hatırlamaktadır. Darbenin 1961 yılında darbeciler tarafından idam edilen merhum Adnan Menderes Dışişleri Bakanı  Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan için idam kararı veren zihniyet, Menderes’den o kadar nefret ediyordu ki , idamdan 9 gün sonra Menderes’in evine gidilerek evin kapısına idam hükmünün bir sureti asıldı ve idam edilirken kullanılan ip , idam gömleği, cellat, imam ve son gün yiyip içtiklerinin parası eşi Berrin Menderes’den alındı.

İdamı gerçekleştirildikten sonra ve ölüm raporu yazıldıktan sonra iptal  merhum Başbakanımız Adnan Menderes son sözleri şunlar oldu. "Türkiye'ye sene başbakanlık yaptım 8 sene mi Türk tarihi yazacak 2 senemi de dalkavuklarım yazacak. Oğlum Yüksel'in devlet tarafından okutulmasını istiyorum kaleminden altın damlasın bizim gibi olmasın"

Türkiye bu darbe ve muhtıralarla hasar gormüş ve gelişme konusunda bir çok ülkenin gerisinde kalmıştır.

Ülkemizde demokrasi adına milli iradeye karşı hiç bir darbenin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.

Vesayetin ördüğü taşlarla hazırlanan 27 Mayıs  darbesini bir kez daha kınıyor, millet iradesinin temsilcisi olarak Allah'ın rahmetine kavuşan Adnan MENDERES ve dava arkadaşlarını rahmetle minnetle anıyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum