Reklam
Reklam
E. Albay Mustafa GÜMÜŞ

E. Albay Mustafa GÜMÜŞ

E-Albay- Siyasetçi- Stratejist.
[email protected]

Liyakat Nerede Liyakat...

30 Nisan 2020 - 12:06

LİYAKATI GÖREN VARMI?

 

   Türkiye Cumhuriyet’inde özellikle AKP hükümetleri döneminde hemen hemen her mevkide ehliyetli liyakatli personel görmek mümkün değil. Felsefeleri yandaşlarımıza iş , yani işe adam yerine adama iş felsefesi. Avrupa normlarına uyulmuş olsa atamalarda ADALET, EHLİYET, LİYAKAT ön planda olması gerekir. Modern düşünceyi çok da umursadıkları söylenemez. Ama inandıkları siyasal İslam kurallarına da uymuyorlar.

KUR’ANDA YÖNETİM İLKELERİ ne diyor,

Herkese eşit mesafede dur(ADALET),

Tüm makamları geçici gör(EMANET),

Emaneti layık olana ver(EHLİYET),

Ortak akıl ile yönet(MEŞVERET),

Şahsi menfaatini değil, kamu yararını gözet(MASLAHAT) diyor.

Madem siyasal islamı yaşıyor, yaşatmaya çalışıyorsunuz, hiç olmazsa Kur’an daki yönetim ilkelerini yerine getirin. AKP’li siyasetçilerde yandaşlık kavramı çok yoğun olmakla birlikte, maalesef diğer siyasetçiler de de adam kayırma, eş, dost, ahbap çavuş ilişkileri az değil. 

İşte Türk insanının ekseriyetinde yerleşmemiş olan en önemli husus ADALET VE AHLAK duygusudur. Eğitimde Birinci ve temel önceliğimiz bu duygulara sahip gençler yetiştirmek olmalıdır.

AKP hükümetlerinin adama(yandaşa) iş felsefesiyle yaptığı atamalardan birkaç örnek verecek olursak;

Dış temsilciliklerimizde başarılı insanlarımızı MONŞERLER diye küçümseyip yerlerine dil bilmeyen, yol yordam bilmeyen, dürüstlüğü şaibeli, eş, dost akrabaları atamak,

TÜBİTAK başkanlığına hayvanat bahçesi müdürünü atamak,

15 TEMMUZ araştırma komisyonu başkanlığına FETÖ’ye övgüler düzen birini atamak,

TRT gibi benzer diğer kurumlara da müthiş zekâ fışkıran(!) personeli atamak,(Çelik tencere de yemek yapınca DEMİR eksikliğinin giderildiğini keşfeden)

En son Bu ülkenin ölümsüz tek lideri ATATÜRK’E eşkıya diyen tecavüzcü ensar vakfının başkanını, Atatürk’ün kurduğu TÜRK TARİH kurumunun başına getirmek,

Bu örnekleri daha çok uzatabiliriz, İmam hatiplilere sağlanan ayrıcalıklı imkânlar, üç dört yerden maaş alanlar vesaire, vesaire.

Sonuç olarak;

Bir ülkede AHLAK ÖLÜRSE ADALET ÖLÜR, ADALET ÖLÜRSE ÜLKE ÖLÜR, YOK OLUR. 

Napolyon PARA- PARA -PARA demiş....

 Ben de; AHLAK -AHLAK -AHLAK diyorum.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum