Reklam
Reklam
Dr. Erdem ULAŞ

Dr. Erdem ULAŞ

Dr. Araştırmacı- Yazar. Kenevir Enstitüsü Başkanı.
[email protected]

Covit 19 Corona Virüs'te Yöntem Farkı !!!

29 Aralık 2020 - 19:34

Medicinal Cannabis  COVID-19 Tedavisinde En Önemli Yöntemlerden Birisi Oluyor

Kanada'daki araştırmacılar, yeni Cannabis sativa özütlerinin, şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin (SARS-CoV-2) hedef dokulara viral giriş sağlamak için kullandığı konakçı hücre reseptörünün seviyelerini azaltabileceğini öne süren bir çalışma yürüttüler .
Lethbridge Üniversitesi ve Pathway Rx Inc., Lethbridge'den ekip, yüzlerce yeni C. sativa kültivarı geliştirdi ve oral, hava yolu ve bağırsak dokularının yapay 3D insan modellerinde 23 özü test etti.

Yakın zamanda Aging dergisinde bildirildiği gibi , özütlerin 13'ü SARS-CoV-2 konak hücre reseptörü anjiyotensin dönüştürücü enzim 2'nin (ACE2) ekspresyonunu aşağı regüle etti.

Araştırmacılar, " Yeni C. sativa kültivarlarının test edilmiş birkaç özü tarafından ACE2 gen ifadesinin gözlemlenen aşağı regülasyonu yeni ve çok önemli bir bulgudur" diyor.

Olga Kovalchuk ve meslektaşları, "En etkili özlerimiz daha fazla geniş ölçekli doğrulama gerektirse de, çalışmamız tıbbi kenevirin COVID-19 üzerindeki etkilerinin gelecekteki analizleri için önemlidir" diye yazıyor .

C. sativa , özellikle kannabidiol (CBD) açısından zengin kültivarların, gen ekspresyonunu değiştirdiği ve anti-inflamatuar ve anti-kanser özelliklerine sahip olduğu daha önce gösterilmiştir.
Health Canada araştırma lisansı altında çalışan araştırmacılar, 800'den fazla yeni C. sativa çeşidi ve özü geliştirdi. Daha sonra CBD'de yüksek olan 23 ekstraktın hedef COVID-19 dokularında ACE2 ekspresyonunu değiştirip değiştirmeyeceğini test etmek için yapay 3D insan modelleri kullandılar.

Enflamasyonun viral hastalığın önemli bir bileşeni olduğu göz önüne alındığında, araştırmacılar ayrıca ekstraktların inflamasyonla uyarılan 3D doku modellerinde ACE2 ekspresyonu üzerindeki etkisini de incelediler.
Araştırmacılar, oral, hava yolu ve bağırsak dokularının yapay 3D insan modellerini kullanarak , ACE2 ekspresyonunu önemli ölçüde azaltan 13 yüksek CBD'li C. sativa özütü tanımladı.

enflamatuar sitokinler, tümör nekroz faktörü-α (TNF-α) ve interferon-(IFNγ) ile tedavi edilerek uyarılmış bir oral doku modelini inceledi.

RNA dizilimi ile analiz, TNFa ve IFNy'nin ağız dokusunda ACE2'nin mRNA seviyelerini yukarı regüle ettiğini gösterdi. Bununla birlikte, bir tanesi hariç tüm C. sativa özütleri, bu değiştirilmiş ACE2 mRNA seviyesinin ekspresyonunu aşağı doğru düzenledi.
Ayrıca, iltihapla uyarılan 3D bağırsak dokularının bir modelinde, iki özüt, ACE2 mRNA seviyelerini önemli ölçüde düşürdü ve bir uyarılmış hava yolu doku modelinde, özütlerin tümü, TNFa ve IFNy ile uyarılan ACE2 ifadesini zayıflattı.
Ekip, " Ağız, hava yolu ve bağırsak dokularının yapay 3D insan modellerini kullanarak, ACE2 protein seviyelerini düşüren 13 yüksek CBD'li C. sativa özütü belirledik" diye yazıyor.

SONUÇ
Araştırmacılar, bulguların, C. sativa'nın COVID-19 patogenezi ve ACE2 reseptörünün moleküler ağ geçidi olarak kullanıldığı diğer viral hastalıklar üzerindeki etkilerinin daha ileri analizleri için bir temel oluşturduğunu söylüyorlar .

"Bu sonuçlar daha da doğrulanırsa, bu yüksek CBD'li kenevir özleri, yüksek riskli ağ geçidi dokularında ACE2 seviyelerini düşürmeye yönelik önleme stratejileri geliştirmek için kullanılabilir" diye yazıyorlar.

Ekip, "En başarılı yeni yüksek CBD'li C. sativa serilerimizin özleri, daha fazla araştırma beklenirken, yardımcı bir tedavi olarak COVID-19'un önlenmesi ve tedavisine yararlı ve güvenli bir katkı olabilir" diye sonuçlandırıyor ekip.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum