Ülkemizin gururu Ahmet Vefik Alp

Mimar Ahmet Vefik Alp Ödüle Doymuyor. Daha önce yapmış olduğu MHP Genel merkez binası Avrupa'nın en iyi binası ödülünü almıştı.

Ülkemizin gururu Ahmet Vefik Alp
05 Mayıs 2020 - 01:51

 Prof Dr.Ahmet Vefik Alp Uluslararası Bilim Kent Ödülüne Layık Görüldü...
Osmangazi Köprüsü Gebze ayağında inşaatı yarım bırakılan Prof Dr Mimar Ahmet Vefik Alp imzalı Bilimkent TC Gebze Teknik Universitesi Muallimköy Kampüsü Idare Merkezi, birkaç ay evvel TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkılmıştı.

Bahtsız Proje…

Bina Yıkıldı, Ödül Arkadan Geldi…

Yapımından vazgeçilen ‘Bilimkent’ TC Gebze Teknik Universitesi Muallimköy Idare Merkezi Binası 2020 MUSE Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde Silver Award ‘Gümüş Ödül‘e uygun bulundu.

Böylece Prof. Mimar Ahmet Vefik Alp’in tasarladığı Gebze Bilimkent Kampüsü’nde 5 binadan 3'ü uluslararası ödül almış oldu.

Bundan önce Çevre ve Sistem Mühendisliği ile Elektrik ve Elektronik  Mühendisliği binaları da uluslararası ödüle değer bulunmuşlardı.

Ancak, tamamlanmış 2 bina ve inşaat halindeki 1 bina Gebze Bilişim Vadisi projesi nedeniyle geçtiğimiz yıllarda, TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı güdümündeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi İdaresi tarafından dinamitle uçurulmuş, 100 milyon US Dolara yakın masraf ve 10 yıllık emek heba olmuştu.

Nihayet, son ayakta kalan kaba inşattaki yapı da, geçtiğimiz aylarda TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iş makinalarıyla yok edilmiş oldu.

Akademik Kulüp bınasına hiç başlanmamıştı.

Açılış sırasında projeden etkilenen Demirel’in proje sorumlusu Ahmet Vefik Alp’e

‘Sen büyük mimarsın’ şeklindeki hitabı çok defa basın tarafından kullanılmıştı.

Ulusal basında cılız yer bulabilen ödüllü eserlerin kullanılmadan yıkılması ve ödeneklerin heba olmasını ısrarla dile getiren yerel Kocaeli Gazetesi sahibi Tanzer Unal ‘ın ise Cumhuriyet Savcılığı'na defalarca ifade vermesi gözlerden kaçmamıştı.

Zamanın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kocaeli Millet Vekili  Fikri Işık'a karşı Kocaeli muhalefet Milletvekilleri  Lütfü Türkkan ve Tahsin Tarhan ın TBMM de beyan, tepki ve sorguları da neticesiz kalmıştı.
Kısacası Ülkenin top yekün sahip çıkması gereken uluslar arası ödüllere doymayan şehir planlayıcısı Mimar Ahmet Vefik Alp'in bu ülkede artık yaptıklarının görülmesi gerekir.

Gazetemiz adına yeniden başarı ödülüne  layık görülen  Ahmet hocamızı kutlar başarılarının devamını dileriz.

Kaynak Haber/Bayrampaşa ve Haber İstanbul Gazetesi

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum