Reklam
Reklam

KUZU ÇEVİRME YUNAN ASKERLERİNE AİT BİR GELENEKMİŞ...

Ankara'da açılan bir Kuzu Çevirme Restoranı Yunanlı Askerlerin geleneğini yerle bir etti. Ceyhun Atuf Kansu Cad. 64/C Balgat/ Çankaya/ Ankara Adresinde Eylül Restoran bu geleneği Yunan Askerinin elinden Aldı.

KUZU ÇEVİRME YUNAN ASKERLERİNE AİT BİR GELENEKMİŞ...
06 Kasım 2020 - 14:37 - Güncelleme: 06 Kasım 2020 - 16:49

 Yunanistan arşivlerinde bulunan Anadolu'nun işgaline ilişkin fotoğraflara bakıldığında Yunan Askerlerinin Kuzu çevirme Fotoğraflarına rastlanmaktadır.
 

Bu fotoğraflar arasında Yunan askerlerinin işgal sonrası tıpkı bugün Eşek Adası'nda yaptıkları gibi kuzu çevirme ziyafeti verdikleri görülüyor.95 yıl önce çekilen fotoğraflarda, Afyonkarahisar'da Kocatepe'nin  hemen eteğinde bulunan eski adı Sınır köyü olan Tınaztepe'de, Yunanların kuzu çevirme görüntüleri yer alıyor.


Kuzu çevirme, Yunan işgalinin simgesiymişYunanlar, 1921’de işgal ettikleri Afyonkarahisar’da, işgali kuzu çevirme yaparak kutlamıştı.

İşgalci atalarının başına geleni unutmuş görünen Yunan askerleri 2017’de aynı şöleni Eşek Adası’nda gerçekleştirdi.

Yunan Askerleri her ne kadar işgal ettikleri bölgelerde bu tür acil yemek yeme adına hazıra konsalarda Türk milleti zekasıyla onlarla dalga geçerek yemeğin yapılışı, lezzeti, dudak ve damak tadını sağlayacak ilginç yöntemlerle lezzete lezzet katmayı başardı.

Ankara'da açılan bir Kuzu Çevirme Restoranı Yunanlı Askerlerin geleneğini yerle bir etti.

Ceyhun Atuf Kansu Cad. 64/C Balgat/ Çankaya/ Ankara Adresinde Eylül Restaurant bu geleneği Yunan Askerinin elinden Aldı.


Yüz yıllardır Anadoluda kuzu tandır, Büryan, Kuzu Fırın, Kuzu çevirme geleneğinin yayla kültürü olarak Anadoluda binlerce yıldır yaşanan ve yaşatılan bu kültür yunan askerlerinin işgal ettikleri topraklarda bunu yaptıklarına dair görsel yayınlayıp kendilerine ait bir kültür olduklarını savunsalarda bu kültür biz Anadolu Türk ve göçebe kabilelerine aittir.


Eylül Restaurantın bu kültürümüze sahip çıkarak tadı damakta kalan bu et pişirme yönteminin yaygınlaşıp çoğalmasını sağlayarak öncülük yapması Türk mutfağı adına altın değeri taşımaktadır.

Yakın zamanda Ankaralıların en uğrak adreslerinden biri olacağına kimsenin kuşkusunun olmayacağı Eylül restaurant bu hizmeti ile Türk milletine eski gelenekleri yaşatmanın mükafatını yoğun talep ve isteklerle alacağı gibi Eylül Restaurant bir çok bölgede kısa zaman içerisinde şubeleşmeye gideceğini şimdiden ortaya koyduğunu göstermiş oldu.

Bu arada Kuzu çevirmenin en lezzetli etinden faydalanmak adına şanslı Ankaralılar için

Adres:
Eylül Restoran
Ceyhun Atuf Kansu Cad. 64/C Balgat/ Çankaya/ Ankara olup
İletişim No:  (0312 )  750 0 222
Şimdiden Afiyet OlsunHaber: www.haberpars.com.
Erdem Karabulut.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum