Hazine Bakanı Berat Albayrak Toplum'daki kuşkuyu kaldırmalıdır.

Bankalar kredi kullandırma konusunda denetlenmelidir. Tavassut varmı? Ricacılar ve talimatlarla hareket edilmişmidir.

Hazine Bakanı Berat Albayrak Toplum'daki kuşkuyu kaldırmalıdır.
27 Haziran 2020 - 16:01

Maliye ve hazine bakanımız Sayın Berat Albayrak özen ve itina ile hazırlanmış bir video ile her akşam evlerimize ekran aracılığı ile konuk oluyor.

İfadesinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının sanayicimizin, esnafımızın, krediye ihtiyaç duyan herkesin arkasında olduğunu ifade etmesi tabiki gururumuzu okşamaktadır.

Niyet halis, verilen kararın doğruluğu konusunda hiç kimsenin şüphesi ve kuşkusu yoktur.

Fakat yinede bazı duyumların kulaktan kulağa dolaşması insanların midesini bulandırmaktadır.

Kredilerin verilirken istenen kriterlerin dışına çıkıldığı, banka müdürlerinin arada bulunan komisyonculara göz yumduğu, kredi ihtiyacı olmadığı halde yüksek paraların ihtiyaç sahibi olmayanlara kredi olarak verilip para bankadan çıkmadan başka bir hesaba vadeli yatırıldığı, ihtiyaç sahibi olmadığı halde, hatta kredi talebi olmadığı halde kredi için çağırılıp devlet bu parayı kredi dağıtmamız için verdi. 

Gelin bunu alın kullanın denildiği, davet edilen kişinin kredi ihtiyacının olmadığını söylemesi üzerine insanın paraya ihtiyacı olmazmı?
Sorularının yöneltildiği krediyi almaya ikna edildiği duyumları vardır.

 Alın bu parayı gidin altın alın bankaya yatırın, kazanın dendiği, hatta banka aracı ile bankada kredi sahibi çıkmadan onun adına altın alınıp getirilerek banka kasasına konduğu duyumları ise şaşkınlık yaratmaktadır.

Bankalar denetleme kurulunun harekete geçerek verilen paraların( kredilerin) nasıl kullandıklarının tesbit edilmesi yerinde bir karar olur kanatindeyim.

Kredi kullananlar başta olmak üzere kredi almak için başvuruda bulunup  dosya verdiği halde neden kredi alamadığı, krediye ihtiyaç duyduğu halde kredi alamayanların neden bu haktan mahrum edildiği mutlaka araştırılmalı kamu vijdanı rahatlatılmalıdır.


   İbrahim Erdem Karabulut
      Gazeteci - Yazar.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Gürbüz Bostan
    3 ay önce
    Devletimiz bu konuyu BDDK vasıtasıyla araştırmalı verilen kredilerin gerçek ihtiyaç sahibi işletmelere kullandırılmasına titizlikle önem vermelidir. Bu konuyu gündeminize aldığınız için teşekkürler.