Reklam
Reklam

Donald Trump Görev Bırakmadan İran'ı Vurma Niyetinde.

İsrailin Walla News gazetesinde yer alan haberde, ABD Başkanı Donald Trumpın görev süresi sona ermeden İranı vurma ihtimaline karşı orduya "hazırlıklı olun" talimatı verildiğini öne sürdü.

Donald Trump Görev Bırakmadan İran'ı Vurma Niyetinde.
25 Kasım 2020 - 19:27

İsrail hükümetinin, ABD Başkanı Donald Trumpın görev süresi sona ermeden Washingtonun İranı vurma ihtimaline karşı orduya "hazırlıklı olun" talimatı verdiği iddia edildi.

Walla News gazetesinde yer alan haberde, Trumpın görev süresi dolmadan önce İranın vurulması emri vereceğine ilişkin net bir istihbarat olmadığı, ancak İsrailli yetkililerin 20 Ocaka kadar geçecek sürenin "hassas bir dönem" olduğunu dile getirdiği belirtildi.


ABDnin İranı vurma ihtimaline karşı İsrail ordusuna, Tahranın doğrudan ya da Suriye, Lübnan ve Gazzedeki İrana yakın gruplar üzerinden İsraili hedef alabilecek saldırılarına karşılık hazırlıklı olunması talimatı verildiği öne sürüldü.

Adı açıklanmayan üst düzey İsrailli bir yetkilinin ABDnin İranı vurması halinde bunu önceden İsraile bildireceğini dile getirdiği ancak Tel Aviv yönetiminin tam olarak hazır olmamaktan endişe duyduğu, bu nedenle de orduya gerekli hazırlıkları yapması talimatının verilmiş olabileceğini aktardığı ifade edildi.

New York Times gazetesi, Trumpın önceki hafta İranın nükleer tesisini vurmaktan danışmanlarının tavsiyesi üzerine vazgeçtiğini yazmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise geçen hafta yaptığı açıklamada, Orta Doğuya B-52H tipi stratejik bombardıman uçakları sevk ettiğini duyurmuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum