Ayşe Bugün Tatile Çıkmıştı ! Kıbrıs Zaferi Kutlu Olsun.

Celalettin Özyavuz'un Kıbrıs Barış harekatının  kutlandığı 46. yılı dolayısı ile o gün kaleme aldığı bu duygu ve kahramanlık destanı olarak yazdığı şiirini o günün heyecanını yaşayan bugün hayatta olan herkese armağan ediyor.

Ayşe Bugün Tatile Çıkmıştı ! Kıbrıs Zaferi Kutlu Olsun.
20 Temmuz 2020 - 10:31

Kıbrıs Barış Harekâtı destanının 46. Yılı büyük Türk milletine kutlu olsun. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun ilk adımı 20 Temmuz 1974 sabahı dönemin başbakanı merhum efsane lider Bülent Ecevit tarihi kararı açıklarken şu sözlerle atıldı:"Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs'a indirme ve çıkarma harekâtına başlamış bulunuyor.


 Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. 

Öyle umarım ki; kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışmaya yol açılmaz. Biz aslında savaş için değil, barış için; yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Ada'ya gidiyoruz." demişti.
Kıbrıs Barış Harekatı'nın 46'ncı yıl dönümü etkinlikleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunması ile başladı.


Girne Kapısı'ndaki Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan ve diğer yetkililer katıldı.

Kıbrıs Barış Harekatı 20 Temmuz 1974'te başlatılmıştı. 24 Temmuz'da harekata ara verilirken, başlayan görüşmelerden sonuç çıkmaması sonrası 14 Ağustos'ta ikinci harekat başlatıldı ve 18 Ağustos'ta harekat tamamlandı.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 46'ncı yıldönümü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde düzenlenen törenlerle kutlanıyor.

Etkinlikler, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunması ile başladı.

 KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "​İlke ve devrimlerinizi ilk günden ve hiçbir zorlama olmadan içtenlikle benimsemiş olan Kıbrıs Türk halkı, laik ve demokratik kimliği ile yoluna devam etmekte ve bilimi rehber edinerek çağdaş uygarlık hedefine ulaşmak için uğraşlarını sürdürmektedir" derken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da "Bölgesinde barış ve istikrarın teminatı olan Türkiye, Kıbrıs Türk halkına milli, ahdi ve tarihi bağlarla gönülden bağlıdır" ifadelerini kullandı.

Yavru vatan Kıbrıs için binlerce makale, yüzlerce kitap yazılmış, üzerinden 46 yıl geçtiği halde kumpaslar, oyunlar hala bitmemiştir.

1974 Yılı 20 Temmuz'da " Ayşe tatile çıksın" parolası ile Havadan ve Karadan yapılan çıkartmada en büyük rolü oynayan Mersin (içel) ilimizin Aydıncık ilçesinde idare amiri olarak görev yapan Celalettin Özyavuz verilen mücadelede, yapılan barış harekatı çıkartmasında en kilit noktaların uygulayışına şahit olmuş, yazılan destanın canlı şahitliğini yapmıştır.

Henüz barış Harekatının ikişnci günü uykusuz geçirilen gecelerin başlangıcında duygu yüklü Kıbrıs şiirini kaleme alarak günün önemini vurguluyan ifadeleri tarihe not düşmüştür.

KIBRISIM...

Kıbrıs benim parçam, vatanımın bölüğü.
Türk'ün haysiyeti, benliği, varlığı.
Korkma ! Soydaşım Mehmetçiğim orada.
Korkun bitti. Refah senin olacak.

Dalgalan Bayrağım en büyük burçlarında Kıbrıs’ımın.
Sen layıksın her yerde her zaman dalgalanmaya.
Bitecek ! Yunan bitecek. Zulmeden herkes titreyecek.
Türk’ün büyüklüğü ve ölümsüzlüğün de; Ezilecek, ezilecekler.

Sana zulmetmek isteyen unutkanlar hatırlasın.
Her an yeni bir tarih yazacağını.
Barış, özgürlük, ihtar olsun.
İnsanlık için, zulme , zalime.

Savaş değil, ihtar Barış, harekatı bu...
Savaş olsa; Bilirdin döküleceğin yeri.
Ama sen millet değilsin, savaşamazsın.
Rum, Ermeni, benzeri karışımı orta malısın.

Bilmezsin Hürriyet için savaşmanın gururu'nu.
Tadamazsın Bayrak için ölümün kutsallığını.
Anlamazsın, Türk olmanın soyluluğunu.
Tadamazsın, Bilemezsin.
Sen Türk'ün uşağıda olamazsın.


Bu şiir 26 07  1974  Tarihinde Kıbrıs Barış Harekatı döneminde Celalettin Özyavuz tarafından kaleme alınmıştır.


Celalettin Özyavuz'un Kıbrıs Barış harekatının  kutlandığı 46. yılı dolayısı ile o gün kaleme aldığı bu duygu ve kahramanlık destanı olarak yazdığı şiirini o günün heyecanını yaşayan bugün hayatta olan herkese armağan ediyor.
Kıbrıs'ta yaşanan o kutlu günü tarih kitaplarında öğrenen yeni neslimize Kıbrıs'ta nasıl bir mücadele verildiğinin belgesi olarak günün önemine binaen yayınlıyoruz.

Mersin (içeı) Aydıncık ilçemizin o dönem idare amirliği görevini aksaksız olarak ifa eden Celalettin Özyavuz'un Kıbrısım şiirininde içende olacağı şiir kitabı kısa bir süre sonra tüm kitapçılarda yerini alacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum