Artık Kafkas Kalkanı Var.

Gencehan Tunay  Global Savunma Yönetim Kurulu Başkanından Açıklama Geldi.

Artık Kafkas Kalkanı Var.
14 Ekim 2020 - 22:06
Reklam

KAFKAS KALKANI 

Ermenistan’ın 27 Eylül de Azerbaycan topraklarına başlattığı topçu ateşi ve müteakiben Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri (ASK)’nin karşı saldırıya geçmesi ile başlayan çatışmalar halen devam etmektedir.  

Yaklaşık 30 yıldan beri devam eden Karabağ sorununda sona gelinmiş gibi görünmektedir.  

Söz konusu çatışmada stratejik aktörler olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Minsk Grubunu sayabiliriz.

BMGK bir çağrı yaparak çatışmaların sonlandırılmasını ve taraflara ateşkes çağrısı yapmıştır. 

Çünkü AB dahil bu iki gruptaki kesişen ülke Fransa Ermenistan lehine devreye girmek için hazır beklemektedir. Uygun bir durum oluşması durumunda bunu hemen uygulayacaktır. 

Azerbaycan sahip olduğu ekonomik ve askeri gücü ile topraklarını geri alıncaya kadar savaşı sürdürme   kabiliyetine sahiptir. 

 Ateşkesin ilan edilmesi sürecinde bu savaşın sadece Azerbaycan'ın Ermenistan ile değil başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Minsk Grubunu, Rusya Amerika, Batı dünyası ve birçok ülkeyi karşısına alarak   savaş halinde olduğu görülmektedir. 

Çünkü normal zamanlarda birbirlerine rakip olan Batı Dünyası ve ABD ile Rusya, mesele Ermeniler olunca İttifak etmekte gecikmediler. Bu ittifak Azerbaycan’a destek vermesi muhtemel olan ülkeleri de ürkütmüştür. 

  İki ülkenin ana ekonomik ve askeri göstergeleri arasında bir mukayese yapıldığında Azerbaycan’ın açık ara ile önde olduğu ve bu siyasi hedefine dış müdahale olmadığı takdirde kolaylıkla ulaşabileceğini söyleyebiliriz.  

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri şu ana kadar halkla ilişkiler faaliyetleri ile Kamu Diplomasi kurallarını bilgi çağı gereklerine göre çok iyi uygulamaktadır.  

Azerbaycan diplomasi alanında etkin bir faaliyet yürütmesine rağmen maalesef istediği sonuçları alamadı. Türkiye ve Pakistan dışında açık bir destek sağlayamadı. 

 Her gün Azerbaycan Savunma Bakanlığı yerli ve yabancı basını bilgilendirmektedir. Diğer ülkelerdeki misyon temsilcilikleri tarafından muhataplarına bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Sosyal medya aktif ve pozitif anlamda kullanılmaktadır. Böylelikle Ermenistan tarafından yapılmak istenen kara propaganda ve olumsuz yalan haberler önlemekte, psikolojik bir üstünlük sağlanmaktadır.  

Bu uygulamanın sonuna kadar bu şekilde yönetilmesine dikkat çekilmektedir. 

Azerbaycan yakaladığı bu tarihi fırsatı sonuna kadar kullanarak, amacını elde edebilecektir. Bu konuda tek yapması gereken harekatın momentumunu artırarak hız kazanmasıdır. 


Global Ankara ...


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam