Arap Saçına Dönmüş Olan Öğretmen Atamaları ...

Arap Saçına Dönmüş Olan Öğretmen Atamaları ...
10 Temmuz 2020 - 00:45

Nedir bu öğretmenlerimizin arap saçına dönmüş hali? Kim nasıl çözecek, ne bir açıklama var, Ne-de bu sorunun çözümü için TBMM de duyarlı bazı milletvekillerinin sorularının yanıtı var.

Tam bir karmaşaya dönen yaklaşık 90 bin ücretli öğretmenin atamasının yapılabilmesi için çözüm diye feryat eden ücretli öğretmenlere STK ve bazı milletvekillerinin çağrısı yanıt ararken, bu kez hak ettiği halde ataması yapılmayan (yapılamayan) yaklaşık 920 öğretmenin mağduriyeti daha ortaya çıktı .

Bu belirsizliği çözebilecek yegane yetkilinin  Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk'tur ve umudumuz var söz verdi fakat engel ne oldu bilmiyoruz söz üzerinden iki yıl geçmesine rağmen atamalarımız yapılmadı, denmektedir.

Kendileri 2018 yılında yapılan 5 bin Ücretli Öğretmen atamasından geriye kalan ve tercih yapmasına rağmen ataması yapılmayan 920 Öğretmen olduklarını ifade etmekte olan öğretmenler artık Devletimiz bu konuya bir çözüm getirmelidir.

Bu konuda umudumuz tükenmekte, yaşantımız ise her geçen gün ekonomik çöküntünün yanında psikolojik çöküntüye gidiyor.

Ak parti bu meseleleri çözebilecek güce ve imkana sahiptir.
Mazlum ve mağdurun yanında olduğuna olan inancımız zayıflamaktadır.

 Sayıları 920 veya  daha az olan bu öğretmen adayları ile ücretli öğretmenlerin sorunu bu eğitim ve öğretim yılına kavuşturulmaz ise 100 bini aşkın bir eğitim ordusunun mağduriyetinin ortaya çıkacağı gerçeği ile yüz yüze kalınacaktır.

 Bahsi geçen  920 kişinin atamasında istenilen şartlar : 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı aktif çalışma + KPSS puanı+ en az 540 gün (5 yıl) çalışma şartı+ mülakat 60 barajı...

İstenilen bu şartları sağlanmış ama asıl sorun 540 gün meselesinden kaynaklanmış.
Çünkü MEB'e bağlı kurumların bazıları 30, bazıları 17 günden hesaplama yapmış,  ayrıca bazı MEM'ler özel sektör çalışanlarını bir gün bile olsa Ücretli Öğretmen olarak görevlendirmiş, özel sektör prim günlerini hesaplanmış.

Oysa kanun sadece MEB bünyesindeki primleri kabul ediyormuş ve kılavuzda da belirtilmiş bu maddeler.
 Hal böyle olunca 5 yıl yerine 2-3 yıl çalışan adayların ataması yapılmış  fakat yaklaşık 900 kişinin atanma hakkı elinden alınmış .

Eğitim bakanımız  Ziya Selçuk bu durumda olan bu 900 kişi için atmanız olacak dediği halde  üzerinden 2 yıl geçtiği halde hala atama yok.

 Şimdi hiçbir şekilde kimse bu konuda ne bir bilgi ne sağlıklı bir sonuç alamıyor.
 Bu eğitimimizin olmazsa olmazı olan ücretli öğretmenlerimiz ile birlikte mağduriyetleri iki kat artmış olan, hak ettikleri halde farklı bir uygulamaya takılarak hakları açıkça ihlal edilen bu 900 öğretmenimiz atanma umudu içindeyken mağdur olmuşlardır.

Genel bir düzenleme ile eli öpülesi öğretmenlerimizin bayram müjdesi problemlerinin giderilmesi olacaktır.
 İlk KPSS sınavında hak kazandıkları halde kabusa dönen sınavlar yüzünden tekrar  yeniden KPSS ye çalışmaktalar.

Bu gerçekten zorlu bir süreç , öğretmenlerimizi KPSS sınavlarına yarış atı gibi hazırlanmalarına son verilmesi ve haklı kazandıkları KPSS puanları üzerinden görevlendirilmelidirler.

Bu kanayan öğretmen atamaları yarasına çözüm bulunacağı konusunda gerekenin yapılacağına inançlarını kaybetmeyen öğretmenlerimize bir müjde hem öğretmenlerimize hemde hükümetimize yakışacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum