Reklam
Reklam

ABD Denilen Ülkede Kim Gelirse Gelsin Fark Etmez..

Biden'ın başkanlığını ilan etmesi için 43 delegeye daha ihtiyacı var.

ABD Denilen Ülkede Kim Gelirse Gelsin Fark Etmez..
04 Kasım 2020 - 21:09

ABD'de şu ana kadar resmi olmayan sonuçlara göre 50 eyaletin 41'inde seçimin galibi belli oldu.
Açıklanan ilk sonuçlara göre Joe Biden fazla delege sayısı ve toplam oyda önde görünüyor ancak Donald Trump, Florida ve Teksas gibi kritik eyaletleri kazandı.

Cumhuriyetçiler Wisconsin, Michigan, Pennsylvania, Kuzey Carolina, Georgia ve Alaska'da seçimi önde götürüyor.
Demokratlar ise Maine, Arizona ve Nevada'da eyaletlerinde ipi göğüslüyor.

Amerikalılar, yeni başkanlarını seçmek için sandık başına gitti. Açıklanan ilk sonuçlara göre Joe Biden fazla delege sayısı ve toplam oyda önde görünüyor ancak Donald Trump, Florida ve Teksas gibi kritik eyaletleri kazandı. Her iki lider yapılan seçim sonuçlarıyla ilgili ilk konuşmasını yaptı.

Biden taraftarlarına sabırlı olmalarını, seçimi kazanacaklarını söylerken,

Donald Trump Kuzey Carolina'da oy sayımının bir anda durduğunu belirterek seçimlere hile karıştırıldığını iddia etti ve Yüksek Mahkemeye gideceklerini belirtti.

ABD'de başkanı seçici kurul belirliyor. 538 üyeli Seçici Kurul, her eyaletten nüfusu oranında belirlenen sayıda delege gönderilmesiyle belirleniyor. Seçici Kurul'da 270 üye sayısına ulaşan aday, başkanlığını ilan ediyor.

Şu ana kadar sonucun değişebileceği sekiz eyalette oy sayımı devam ediyor. Sonucun belli olduğu eyaletlere göre Joe Biden'ı seçecek Demokratların 227, Başkan Trump'ı seçecek Cumhuriyetçilerin 213 delegesi var.

Şu an için, sonucun belli olduğu eyaletlere bakıldığında yarışı önde götüren Biden'ın başkanlığını ilan etmesi için 43 delegeye daha ihtiyacı var.

 

 


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum